Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekČtvrtek, 21. května 2020, 18:00
Těšíte se, až konečně vyrazíte za kulturou? Od 25. května můžete navštívit také zajímavou expozici Meziprůzkumy / sbírka AJG 1300-2020 v Alšově jihočeské galerii, která se nachází v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou. Pojďme si ji představit.
Expozice, která se svým názvem i pojetím hlásí k odkazu kurátorky a spisovatelky Věry Linhartové, představí soubor památek středověkého umění společně s uměním 20. století, jehož autoři či autorky mají vztah k jihočeskému regionu. Mezi ně patří nejen umělkyně a umělci, kteří se zde narodili, ale i ti, jejichž dílo se tomuto regionu věnuje. Mnohdy se jedná o autory, na jejichž umělecké tvorbě postavila Alšova jihočeská galerie v 50. letech minulého století svou identitu.
„Expozice tak bude pokračovat v prezentaci obdivuhodné šíře a různorodosti sbírky Alšovy jihočeské galerie, přičemž tentokrát půjde o umělecká díla, která byla dlouhou dobu marginalizována a nezapadala do uměleckohistorického kánonu utvořeného v nově nabytých svobodných poměrech po roce 1989,“ uvádějí autoři a kurátoři stálé expozice Hynek Látal a Martin Vaněk a pokračují: „V souvislosti s možností vystavovat po sametové revoluci díla během socialistické éry zakázaných umělců či umělkyň byly práce takzvaných regionálních tvůrců rázem odsunuty do pozadí a to nejčastěji s odkazem na jejich nedostatečný inovativní umělecký přínos. Jejich dílo bylo schematicky onálepkováno jako ,prorežimní‘ a na základě dobového morálního soudu automaticky obdrželo záporné znaménko bez zohlednění často nesporné výtvarné kvality. Toto nálepkování se týkalo i umělkyň a umělců, kteří se do budování nových poměrů v padesátých letech ani aktivně nezapojili, avšak jejich tvorba svým zaměřením na realistický výtvarný projev do aktuálního společenského klimatu zapadala. Jedná se o umění, které bylo tvořeno paralelně s avantgardními uměleckými směry, a dokazuje tak, že situace na meziválečné umělecké scéně byla různorodější, než bylo doposud v českých dějinách umění prezentováno.“
Většina vystavovaných umělců či umělkyň zažila strasti první poloviny minulého století. Ať už první světovou válku, nebo nástup nacismu. „Sociální nerovnosti první republiky i brutalita německého totalitního režimu byly často důvodem jejich obratu k ideám sovětského socialismu a komunismu, které slibovaly vytoužený mír a blahobyt. To se týká především grafického díla Karla Štěcha, z jehož bohatého odkazu bude vystaven cyklus Česká přísloví z roku 1959, trefně kritizující nejrůznější společenské nešvary. Připomenut bude rovněž Ota Matoušek, legionář a důležitý člen Sdružení jihočeských výtvarníků v Českých Budějovicích (SJV), jenž se ve své pozdní tvorbě obrátil k zachycování jihočeských krajin. Mezi vůdčí osobnosti SJV patřil i Jan Kojan, jenž jako první ve dvacátých letech objevil poezii výlovu rybníků, a jehož obrazy se staly téměř ikonickými,“ popisují kurátoři.
Těšit se můžete i na umělce, jejichž díla již byla vystavena v minulých verzích expozice – například Adolf Träger či bratři Max, Alois a Josef Boháčovi z Volyně. Prezentována budou také díla těch, kteří patřili do skupiny Linie, jež se programově vymezovala vůči regionalistickým a realistickým tendencím. Řeč je například o Karlu Valterovi nebo lékaři a výtvarníkovi Karlu Fleischmannovi, jenž osobitým rukopisem ztvárnil typicky jihočeské motivy v cyklu Rybolov z roku 1934; věnoval se však i industriálním motivům. „Expozice představí i díla umělkyň, jejichž život byl s regionem významně spjat, ale jejichž tvorba patří do jiného uměleckohistorického kontextu. Kromě významné textilní výtvarnice Marie Hoppe-Teinitzerové se jedná o význačné uměleckohistorické objevy posledních let – dílo Tiny Bauer-Pezellen nebo Marie Galimberti-Provázkové, které zapůjčilo Muzeum Jindřichohradecka,“ dodávají Hynek Látal a Martin Vaněk.
Alšova jihočeská galerie v různých verzích Meziprůzkumů prezentovala polohy umění, které lze zařadit do tradičního uměleckohistorického kánonu. Nyní jde o „průzkum“, zda regionální umění, které do kánonu běžně nespadá, má skutečně svá omezení a hranice. „Právě také otázkou, zda regionalismus a s ním spojený realistický výtvarný projev může mít nadčasový přesah, se nyní Alšova jihočeská galerie v jistém ohledu vrací ke kořenům svého vzniku v padesátých letech minulého století a prověřuje je.“
Expozice je pravidelně doplňována vstupy současných českých i zahraničních umělců. Cyklus intervencí zahájil v roce 2016 malíř Patrik Hábl, jenž ve spolupráci s architektem expozice Tomášem Svobodou vytvořil rámec významné sochařské památce 14. století – Kristu z Božího hrobu z Českých Budějovic. Ke spolupráci na letošní verzi expozice Meziprůzkumy byl vyzván držitel prestižního ocenění Magnesia Litera, spisovatel Jiří Hájíček, jehož literární dílo je silně spjato s jižními Čechami.
Stála expozice je otevřena denně od 9 do 18 hodin. Veškeré další informace naleznete na webu Alšovy jihočeské galerie.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.