Letošní festival Open House Praha zaznamenal přes 103 tisíc návštěv, o dvacet tisíc víc než v loňském roce. K největším lákadlům letos patřila prezidentská rezidence, Nová Oranžerie na Pražském hradě od architektky Evy Jiřičné, vinohradská Čapkova vila či nově zrekonstruované prostory Fantovy budovy na hlavním nádraží.
Návštěvníci festivalu měli na výběr historické paláce, památky, novostavby, technické i sakrální stavby. Do všech se mohli podívat zdarma, bez předchozí registrace. Mnohé z nich jsou jinak veřejnosti běžně nepřístupné, což platí například o budovách ministerstev. Úřad vlády zpřístupnil Hrzánský palác na Hradčanech a Lichtenštejnský palác na Kampě.
Mezi méně známými místy zaujaly podle organizátorů staré loděnice v Podolí, Vinohradská sokolovna nebo funkcionalistické garáže Pod Slovany. Lidé si nenechali ujít ani návštěvu industriálních prostorů továrního komplexu Koh-i-noor ve Vršovicích nebo neorenesanční Hlávkovy koleje ČVUT. „Unikátem bylo zpřístupnění kaple Božího hrobu na Zderaze od Jana Blažeje Santiniho-Aichela, která svým vzhledem vychází z podoby kaple stojící uvnitř Chrámu Božího hrobu Ježíše Krista v Jeruzalémě," uvedli organizátoři v tiskové zprávě.
Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Open House Praha byla myšlenka města otevřeného a přístupného pro všechny, která se prolínala celým programem. Doprovodný program v týdnu zahrnoval téměř tři desítky akcí, jeho součástí byl například workshop zaměřený na fyzickou přístupnost budov a velká debata odborníků nazvaná Otevřeně o Praze: město přístupné všem. Velký zájem vzbudila středeční přednáška připomínající letošní výročí 50 let od zahájení provozu pražského metra.
Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají zhruba v 60 městech. Cílem festivalu je podle organizátorů popularizace architektury, aktivizace místních komunit či posilování aktivního zájmu obyvatel o místo, kde žijí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.