Počasí dnes24 °C, zítra22 °C
Neděle 11. června 2023  |  Svátek má Bruno

Pražský hrad mění návštěvnický ceník, rozšíří možnost prohlídek

Správa Pražského hradu ode dneška rozšíří možnosti prohlídky nejnavštěvovanější české památky i lánského zámku. Nabídne nové komentované prohlídky s průvodci i kurátory, lidé se s nimi dostanou do běžně nepřístupných objektů.

„Cena vstupného pro základní okruh na Pražském hradě se nemění. Vyšší náklady na provoz a inflace však nutí i Správu Pražského hradu hledat dodatečné zdroje finančních příjmů," uvedl ředitel Správy Pražského hradu Jan Novák.

Zaměřit se chce více na české občany a Pražský hrad s lánským zámkem otevřít veřejnosti v nových prohlídkových okruzích. Zavede komentované prohlídky v doprovodu profesionálních průvodců a kurátorů. Pro tyto prohlídky bude nutná rezervace přes oficiální webové stránky Pražského hradu. Od 1. května Správa Pražského hradu  spustí věrnostní program Klub přátel Pražského hradu, který bude zaměřen zejména na domácí návštěvníky. Prodlouží se také otevírací doba hradních zahrad.

Základní návštěvnický okruh, který zahrnuje Starý královský palác, baziliku svatého Jiří, Zlatou uličku a katedrálu svatého Víta, bude i nadále stát 250 korun. Sdruženy budou expozice Příběh Pražského hradu a Obrazárna Pražského hradu do nového návštěvnického okruh, základní vstupné do něj bude 200 korun. Dosud lístek na každou z nich zvlášť stál 150 korun.

Správa Pražského hradu zavádí komentované prohlídky s průvodci či kurátory, u některých z nich bude kvůli památkové ochraně omezen počet návštěvníků. Lidé si tak budou moci v detailu prohlédnout třeba svatováclavskou kapli nebo královskou hrobku. Navštívit mohou i románské a gotické podlaží Starého královského paláce, jižní zahrady nebo třeba Dům sokolníka. Za komentované prohlídky s průvodci lidé zaplatí podle vybraného okruhu za dospělého od 200 do 600 korun, záleží i na výběru jazyka.

Zájemce budou po hradním areálu provázet i kurátoři. „Jde o zcela novou příležitost navštívit mimořádná místa Pražského hradu, z nichž některá dosud nikdy nebyla přístupná veřejnosti," uvedl Novák. Výše vstupného bude podle něj stanovena přiměřeně k nutnosti regulace počtu návštěvníků a k ochraně výjimečných památek. Kurátorské prohlídky se budou týkat třeba vnitřního triforia a půdy katedrály svatého Víta, svatováclavské kaple nebo náhrobků českých knížat a králů.

Správa Pražského hradu dále zavádí české komentované prohlídky reprezentačního patra lánského zámku. „Návštěvníci se seznámí s reprezentačním patrem zámku a jeho historií. Průvodci věnují zvláštní pozornost památce T. G. Masaryka a zámku Lány jako sídlu hlavy státu," uvedl Novák.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky Pražský hrad, ceník, vstupné, okruhy, prohlídka, Lány

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.