Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 25. listopadu 2022, 14:00
Devatenáctý ročník celostátní soutěže ve slam poetry jde do finále. V pražské MeetFactory se v sobotu 3. 12. 2022 rozhodne, kdo se stane novým mistrem ČR v tomto specifickém performativním žánru poezie. Kvalifikačních kol v 11 českých městech se zúčastnilo více než 200 performerů a performerek, z nichž náhodně vybrané divácké poroty vybraly 12 účastníků finálového souboje v poezii naživo. Kdo z nich získá prémii pro vítěze v hodnotě 30 000 Kč?
Jejich zbraněmi jsou slova: dokonale vystavěné texty nebo okouzlující free style, mimika, jevištní pohyb či komunikace s publikem. Jejich limitem jsou tři minuty času na podiu a nemožnost používat jakékoli rekvizity. Jejich soudci jsou náhodně vybraní diváci, kteří jim udílejí body. Jejich odměnou jsou okamžité reakce publika, potlesk a energie proudící mezi scénou a publikem. Interpreti slam poetry – takzvaní slameři – jsou v jistém smyslu novodobými trubadúry.
Systém celostátní soutěže Mistrovství České republiky ve slam poetry je jednoduchý. Během podzimu se napříč republikou koná 11 kvalifikačních kol, ze kterých diváci pošlou svým hlasováním do finále 12 finalistů. (To proto, že z Prahy postupují vždy dva finalisté, díky největší konkurenci i účasti). Česká slamová scéna není se svou národní soutěží nijak výjimečná, na podobném principu fungují i soutěže ve většině evropských zemí. Nadstavbou je pak celoevropský šampionát, který se každoročně koná v jiné zemi a mistrovství světa odehrávající se tradičně v Paříži. V minulých letech se českým mistrům Dr.Filipitchovi a Ondřeji Hrabalovi podařilo probojovat do nejužšího evropského finále[B1] . Zmínění domácí finalisté tedy bojují i o právo a možnost zastupovat nás v zahraničí. Čeští slameři se za poslední dvě desetiletí dostali se svým uměním již do mnoha zemí nevyjímaje Kanadu, Španělsko, Švédsko, Belgii nebo dokonce Egypt či Ghanu.
„Český slam je v současnosti něco jako kapela s několika desítkami skvělých hráčů, která se neustále obměňuje a mění i repertoár. Proto můžeme diváky opakovaně oslovovat i několikrát měsíčně ve stejném městě a brázdit republiku křížem krážem až s 35 vystoupeními měsíčně,“ komentuje s úsměvem českou slamerskou špičku ikona žánru Anatol Svahilec, mistr ČR z roku 2014, který se u nás stal jakousi ikonou žánru.
Slam má mnoho společného se sportem. V průběhu celého roku probíhají v různých českých městech přátelské exhibice, slam poetry je také stálicí v doprovodných programech špičkových i malých hudebních a literárních festivalů, slameři vystupují na desítkách škol v hodinách literatury a přitahují zájem studentů o poezii, na mnoha workshopech, je tématem diplomových prací. V posledních letech se u nás objevuje i řada mezinárodních projektů, na nichž se dostávají do konfrontace odlišné přístupy k tomuto žánru. V posledních letech ČR hostila slamery například z Itálie, Francie, Senegalu, Islandu, Jordánska, Kanady nebo Německa. Zatímco v Německu, kde byla nedávno slamová scéna prohlášena za nehmotnou památku UNESCO, mnoho interpretů čte své texty z papíru, v Česku to prakticky neuvidíte. Naopak jsme specifičtí citlivou hrou s jazykem a smyslem pro improvizaci. V poslední době ovšem slaví úspěchy pevně vystavěné texty – letos je mezi finalisty jediný improvizátor: nedávný vítěz mistrovství v duo slamu Honza Dibitanzl. Jako každý rok se bude jednat o souboj zkušených performerů (například mistr z roku 2017 Dr. Filipitch, loňský vicemistr Vašek z Aše, který jen o dva dny později jede soutěžit na ME v Římě nebo trojnásobný finalista Luka Leonardi) a úplných nováčků. O současném vzestupu ženského slamu pak svědčí přítomnost slamerek They a Matuny.
Finále Mistrovství ČR se však oproti všudypřítomným exhibicím koná jen jednou za rok a se 700 stovkami diváků, což představuje plnou kapacitu pražské MeetFactory, je největší akcí v rámci žánru u nás. Akce startuje 3. prosince od 19:00.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.