Počasí dnes-1 °C, zítra-1 °C
Neděle 5. února 2023  |  Svátek má Dobromila

Příběh stračeny nebo trasování plastů v oceánech. Startuje Prague Science Film Fest

Příběhy ze světa přírody i originální vypravěčské formy nabídne letošní ročník festivalu Prague Science Film Fest, který se koná zdarma do 13. října 2022 v kampusu České zemědělské univerzity v Praze. Filmy diváky zavedou mezi týmy špičkových vědců a dokumentaristů z celého světa. Do soutěže se probojovala třináctka nejlepších snímků z devíti set přihlášených dokumentů. V programu jsou i vybrané filmy z posledního ročníku Academia Film Olomouc, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci.

„V soutěžním výběru diváky určitě překvapí pestrost snímků,“ láká vedoucí programu

Diváci v rámci letošního ročníku festivalu Prague Science Film Fest budou moci sledovat pozoruhodný vztah mezi lidmi a řekami, měnící se tvíř krajiny, detailní portrét stračeny jménem Luma nebo originální analýzu trasování plastů v mořích a oceánech. Tvůrci dokumentů totiž hledají hlubší pochopení přírody jako celku a nabízí divákům nejrůznější způsoby zpracování.

„V soutěžním výběru diváky určitě překvapí pestrost snímků. Z minulého roku přetrvává kontinuální zaměření na přírodní vědy. Cílem letošního ročníku je pokusit se pochopit roli lidí v krajině a představit si, jak by vypadala bez nich,“ uvedl ve zprávě pro novináře vedoucí programu festivalu Zdeněk Rychtera.

Festival přináší to nejlepší z populárně-vědeckých snímků z posledních dvou let. Diváci filmy uvidí pouze v rámci festivalu, protože kina je běžně do programu nezařazují. Součástí většiny projekcí jsou úvody a následné debaty s hosty.

„Za pozornost určitě stojí australský snímek Řeka (River), který je filmovou a hudební odyseou, jež zkoumá pozoruhodný vztah mezi lidmi a řekami. Hlasem provází známý herec Willem Dafoe. Odvážným svědectvím o hrozbě pro lidstvo a o neviditelném vymírání zdravých bakterií v našem těle je zase americký film Skrytá apokalypsa (The Invisible Extinction). Jediným českým filmem v soutěži je Budiž voda! (Let Be Water!), což je nevídaný český projekt na získávání vody ze vzduchu,“ dodal Rychtera.

Finanční prémie pro vítězné snímky

Vedení festivalu předá cenu Grand Prize vítěznému snímku, který porota vybere jak ze soutěže posledního ročníku AFO, tak i z hlavní soutěže na ČZU. Tato cena je spojena s finanční odměnou ve výši 10 tisíc amerických dolarů.

„Každý filmový festival přináší do míst svého konání výjimečnou, skvělou atmosféru, při konání PSFF tomu není jinak. Těší nás, že kromě kulturního zážitku díky festivalu můžeme diváky navíc seznámit s aktuálními tématy a problémy, které v posledních letech řeší celý svět. Tento filmový svátek považujeme za důležitou součást naší role v rámci sdílení vědeckých poznatků široké veřejnosti populárně-naučnou formou,“ doplnila v tiskové zprávě mluvčí České zemědělské univerzity Karla Mráčková.

Česká zemědělská univerzita v Praze organizovala festival ve svém univerzitním kampusu již od roku 2011 pod názvem Life Sciences Film Festival a později ČZU Film Fest. V roce 2020 se spojila s olomouckou univerzitou, na jejíž půdě se od roku 1966 koná úspěšný mezinárodní festival populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto dokument Kráva

Štítky film, věda, festival, Prague Science Film Fest, Česká zemědělská univerzita v Praze, soutěž, Academia film Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci, plast, Willem Dafoe, Karla Mráčková, Life Sciences Film Festival, příroda, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.