Počasí dnes15 °C, zítra14 °C
Pondělí 20. března 2023  |  Svátek má Světlana

Studenti vyhlásí před ruskou ambasádou výsledky referenda o připojení Královce k Česku

Dnes odpoledne proběhne před ruskou ambasádou v Praze satirický happening za připojení Královce k České republice. Během happeningu organizátoři vysvětlí, proč se v posledních dnech mluví o připojení Kaliningradu k České republice, přivítají hosty, vyhlásí satirické referendum o připojení části ruského území k České republice, jehož výsledky záhy oznámí. „Chceme si z Ruska udělat srandu,“ řekl pro redakci Pražské Drbny organizátor akce Tomáš Kotrouš.

Happening s názvem Make Královec Czech Again! proběhne před ruskou ambasádou

Make Královec Czech Again! Tato výzva v poslední době zaplnila veřejný prostor zejména na sociálních sítích, student Tomáš Kotrouš se však rozhodl přenést satiru z prostředí internetu do reality, a to rovnou před ruskou ambasádu v Praze.

Happening za připojení Královce k České republice začne na náměstí Borise Němcova, tedy na západní straně velvyslanectví Ruské Federace, dnes v půl páté odpoledne. „Začneme proslovem organizátorů, kde shnreme, jak vznikla tato satira, představíme, o co nám konkrétně jde a zdůrazníme motivy akce,“ popsal naší redakci Tomáš Kotrouš a doplnil, že na akci zazní i česká státní hymna s novým textem, do kterého bude zakomponovaný i Královec.

Organizátoři pozvali na happening i hosty. „Na místo dorazí profesor Michal Stehlík, významný český historik-slovakista, bývalý děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který se zabývá dějinami českého a slovenského prostředí od konce 19. století až po soudobé dějiny. Michal Stehlík shrne nelegální referenda obecně a také argumentaci ruské vládní strany k referendu na Ukrajině. Zvali jsme i poslance Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který je vlastně autorem celého vtipu. Ten se bohužel nemůže zúčastnit, ale napsal nám zdravici, kterou na místě přítomným účastníkům přečteme,“ řekl Kotrouš a doplnil, že na happeningu se představí Anatol Svahilec se svým tématicky laděným slam poetry vystoupením.

Tento haj*l je na prodej! Výtěžek z aukce sochy Putina půjde na bojový dron

Skupiny Kaputin na Václavském náměstí inzerovala sousoší ruského diktátora Vladimira Putina, který sedí na zlaté toaletě a má pod sebou běloruského diktátora Alexandra Lukašenka, který v ruce drží zakrvácenou hokejku. Tenhle haj* je na prodej,...

„Máme upravené volební lístky, takže na místě rovnou vyhlásíme i výsledky referenda“

Na akci dojde také k vyhlášení samotného referenda. „Máme upravené volební lístky, takže na místě rovnou vyhlásíme i výsledky referenda o připojení Královce k České republice,“ doplnil organizátor Tomáš Kotrouš, který studuje historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Akce bude mít také charitativní rozměr, a to díky spolupráci s organizátory kampaně Dárek pro Putina. „Vystoupí také hlavní představitel kampaně Dárek pro Putina, který představí nejen jejich organizaci, ale také nový projekt Make Královec Czech Again! Výtěžek z prodeje merche s touto tématikou půjde na účet ukrajinské ambasády,“ dodal Kotrouš.

V centru Prahy se sešli Rusové. Požadují okamžité zastavení Putina

V centru Prahy se ve středu večer sešlo asi tři sta lidí, kteří požadovali okamžité zastavení jednání ruského diktátora Vladimira Putina. Ten ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Na shromáždění, kterého se účastnili hlavně ruští občané,...

„Chtěl jsem udělat něco pozitivního, vysmát se ruské propagandě a jejich směšné interpretaci slova referendum“

Na vtipy ohledně připojení Královce k Česku zareagovala pozitivně značná část veřejného prostoru. „O naší akcí ví například ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která se k ní v soukromí vyjadřovala pozitivně. Pavel Novotný (ODS) iniciativu podporuje stejně jako Tomáš Zdechovský. Myslím si, že reakce z české strany je pozitivní. Chceme to držet na apolitické úrovni, poukázat ne nelegálnost ruských referend a udělat si z Ruska srandu. Moje osobní motivace tkví v tom, že jsem chtěl udělat něco pozitivního, vysmát se ruské propagandě a jejich směšné interpretaci slova referendum.“

Akce je nahlášená, na facebookové události potvrdily účast přes dvě tisícovky uživatelů a dalších pět tisíc se o akci zajímá. „Na místě budou policisté, náměstí Borise Němcova bude uzavřeno a bude vyhrazeno čistě jen pro účely happeningu. Očekáváme, že dorazí zhruba třetina lidí, kteří potvrdili účast na Facebooku,“ uzavřel Tomáš Kotrouš.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Koláž Drbny

Štítky demonstrace, referendum, satira, Rusko, Královec, Kaliningrad, Praha, Česko, happening, Drbna.cz, Boris Němcov, Vladimir Vladimirovič Putin, Tomáš Zdechovský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.