Pražské letiště se zavázalo dosáhnout nejpozději do roku 2050 takzvané čisté uhlíkové neutrality. Nejnověji se přidalo k Toulouské deklaraci, která stanovuje základní kroky pro dekarbonizaci letectví. Dokument poprvé spojuje evropská letiště, vlády evropských zemí, Evropskou komisi, průmysl i odbory při snaze o dekarbonizaci letectví v horizontu příštích 28 let. Zástupci Letiště Praha to sdělili v tiskové zprávě.
Letiště chce uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy firma svou činností žádné skleníkové plyny nepřidává ani neubírá a vyprodukované emise jsou v rovnováze s jejich pohlcováním z atmosféry, dosáhnout postupně. Letiště uvedlo, že své emise snižuje už od roku 2010 v rámci programu světových letišť na dekarbonizaci ACI Airport Carbon Accreditation, a to tempem v průměru o tři až pět tisíc tun oxidu uhličitého ročně. „V loňském roce jsme se také připojili k iniciativě Net Zero a Destination 2050. Konkrétní kroky k dosažení minimalizace emisí cílíme na rok 2030, čisté nuly plánujeme díky kompenzačním projektům dosáhnout v roce 2050,“ řekl šéf Letiště Praha Jiří Pos.
Snižování emisí a uhlíkové stopy je stěžejním tématem letectví a evropská letiště spolupracující v rámci Mezinárodního sdružení evropských letišť (ACI Europe) jsou už více než dekádu jedním z hlavních hybatelů tohoto trendu. Význam Toulouské deklarace spočívá hlavně v položení základů pro další konkrétní kroky, jako je vytvoření Paktu EU pro dekarbonizaci letectví. V celosvětovém měřítku je pak deklarace důležitá pro stanovení globálního cíle pro mezinárodní letectví pod hlavičkou Mezinárodní organizace pro civilní letectví ICAO, která je přidružena k OSN.
Středa, 10. listopadu 2021, 12:00
Pražské letiště připravuje další posílení protihlukových opatření v okolních obcích. Spouští k tomu program na instalaci ventilačních systémů, které doplní už dříve realizovanou výměnu oken. Program se bude týkat Dobrovíze, Horoměřic, Jenče,...
Pražské letiště chce uhlíkové neutrality dosáhnout řadou opatření. K základním cílům patří minimalizace produkovaných odpadů, snižování hlukové zátěže a spolupráce s partnery na snižování emisí. Vzhledem k tomu, že při leteckém provozu není reálné dosáhnout čisté nuly, bude letiště zbývající emise kompenzovat investicí do úsporných projektů a technologií, které budou oxid uhličitý z pohlcovat z atmosféry, uvádí zpráva.
V minulosti letiště pro snižování emisí již provedlo několik úsporných projektů. Šlo například o výměny osvětlení, kotlů či kompresorových jednotek. Letiště také provozuje vlastní fotovoltaické elektrárny.
Některé ekologické iniciativy a obce ovšem letiště dlouhodobě kritizují kvůli plánům na jeho rozšíření. I přes současnou krizi v letectví způsobenou pandemií koronaviru letiště nadále počítá například s přípravou nové paralelní dráhy. Letiště proto bude usilovat o prodloužení povolení EIA a získání územního řízení.
Úterý, 12. října 2021, 10:00
Od úterý 12. října do konce letošního roku bude do Prahy lákat zahraniční turisty nová on-line kampaň. Společně s firmou Prague City Tourism (PCT) ji spustil pražský magistrát. Jejím cílem je nalákat do metropole turisty, kteří se sem vydávají za...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.