pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Pražská doprava se vrací do stavu před omezeními. Počet aut na cestách roste

Doprava v Praze se v pracovní dny postupně vrací do stavu před omezeními kvůli nemoci covid-19. V centru i na okraji v uplynulém týdnu opět vzrostl počet aut. Proti stavu před koronavirem je aut v centru o 6,8 procenta a na okraji o 7,3 procenta méně. Minulý týden to bylo o osm, respektive 10,3 procenta a před dvěma týdny o 18,7 a 16,4 procenta méně. Nejvytíženější ze sledovaných míst je ulice V Holešovičkách a některými ulicemi již projede víc aut než před pandemií. Vyplývá to ze zprávy Technické správy komunikací.

Úbytek cestujících v MHD

Kvůli opatřením proti koronaviru v Praze klesla doprava proti období před jejich zavedeními v průměru až o 30 procent. Úbytek cestujících zaznamenala také MHD, v níž se počet cestujících rovněž postupně zvyšuje.

„Během 19. týdne (od 4. května do 10. května) byl rozdíl v intenzitách provozu proti stavu před omezením pouhých sedm procent. Jsou ale i místa, kde byl provoz vyšší, než ve stavu před omezením," píše se v dokumentu.

Provoz vzrostl mezi osmou a jedenáctou

Provoz oproti předchozímu týdnu mírně vzrostl mezi 8:00 a 11:00 v centru a mezi 5:00 a 9:00 ve vnějším pásmu. Naopak mírný pokles se udál v centru mezi 15:00 a 21:00 a mimo centrum mezi 16:00 a 20:00.

Nejvytíženější ulicí V Holešovičkách projelo denně 88.198 aut, což je o necelé čtyři stovky méně než v době před koronavirem. Vzrostlo množství aut proti stavu před pandemií na druhé nejvytíženější ulici, Kbelské. Denně tu projede 72.376, což je o asi 9000 více. Více aut než v době před pandemií projelo také po Legerově, Chodovské, Opatovské a Českobrodské.

Klesla obsazenost záchytných parkovišť

Ze statistik plyne, že doprava se začala zvyšovat od 13. týdne, tedy od 23. do 29. března. Tehdy byl pokles proti normálnímu stavu v centru 34,8 a na okraji 30,6 procenta. O dva týdny později to bylo 24,3 a 19,8 procenta.

V době pandemie klesla obsazenost záchytných parkovišť P+R. TSK zaznamenala od zavedení zákazu volného pohybu v březnu pokles obsazenosti asi o polovinu. V uplynulých týdnech zkomplikovalo dopravu preventivní vypnutí tlačítek pro chodce na semaforech. Tlačítka již ale byla před necelými dvěma týdny uvedena do provozu.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky doprava, automobilová, koronavirus, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.