neděle 9. května 2021 Ctibor

Železniční vlečka v Čakovicích bude opravena. Vlak bude sloužit rozrůstajícímu se sídlišti

Rada hlavního města Prahy odsouhlasila poskytnutí dvacetimilionové dotace pro městskou část Praha – Čakovice. Městská část za tyto prostředky opraví těleso čakovické železniční vlečky. Vše však musí schválit i Zastupitelstvo hlavního města Prahy.

Nová zastávka je v docházkové vzdálenosti pro 15 tisíc obyvatel Čakovic

Cílem je přivést pomocí vlečky skrz bývalý cukrovar do špatně dostupné a zároveň nejhustěji osídlené části Čakovic ekologickou veřejnou kolejovou dopravu a nabídnout tak obyvatelům i návštěvníkům alternativu k individuální automobilové dopravě a autobusům se spalovacími motory. Současně se zvýší efektivita železniční linky S34 a ulehčí se městským autobusovým linkám. Nová zastávka bude v docházkové vzdálenosti do deseti minut pro 15 tisíc současných a dalších 20 tisíc budoucích obyvatel Čakovic,“ uvedl náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Rekonstrukce bude letos zahrnovat opravu tělesa vlečky přes areál bývalého cukrovaru, rekonstrukci železničních přejezdů, výkup pozemků pod kolejemi, projekt a inženýring severního nástupiště na vlečce u stanice Praha-Čakovice, projekt a inženýring nového nástupiště u zámeckého parku, kam nově vlak povede. Stavba nových nástupišť se předpokládá v roce 2021.

Nevyužitý potenciál železniční dopravy

„Obecně má železniční doprava v Praze stále nevyužitý potenciál, byť udělala za posledních 10 let velký kus cesty. Využívá ji o 80 procent cestujících více než v roce 2010. Proto se společně se Správou železnic stále snažíme zlepšovat podmínky. Začalo se budovat prodloužení podchodu z Hlavního nádraží na Žižkov, rekonstruují se stávající nádraží jako například ve Vysočanech, plánují se opravy nádraží Smíchov a Masarykova nádraží. Připravují se nové zastávky například podél budoucí linky S61. Městská část Praha 14 už projektuje zastávky Jahodnice, Jiráskova čtvrť a Hostavice díky dotaci, kterou ji loni Praha poskytla,“ dodal Adam Scheinherr.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto ŠJů, Wikimedia Commons / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Štítky železnice, vlak, provoz, vlečka, Čakovice, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.