čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

VIZUALIZACE: Z hlaváku na Žižkov podchodem. Stavět se začne už v květnu

Severní podchod na pražském hlavním nádraží bude prodlužovat sdružení firem s názvem MTS+HT CZ – Podchody hl. n., jehož společníky jsou Metrostav a.s. a HOCHTIEF CZ a.s., Stavba podchodu z Hlavního nádraží na Žižkov bude stát 219,55 milionu korun. Práce začnou letos v květnu a první chodci si díky prodloužení podchodu zkrátí cestu z centra do přilehlých městských částí příští rok v srpnu, to uvedla Správa železnic.

Z hlaváku na Žižkov

„Prodloužením severního podchodu ze stávajícího 7. nástupiště dojde k podstatnému zkrácení docházkové vzdálenosti z hlavního nádraží na Žižkov a Vinohrady. Vyústění pěší trasy bude situováno do Seifertovy ulice přes komerční centrum Churchill Square. Výstup z podchodu zajistí kromě schodiště také dvojice eskalátorů a výtah, takže bude zajištěný bezbariérový přístup,“ pověděl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Začíná rekonstrukce Václavského náměstí. Dolní část dnes obsadí dělníci

Václavské náměstí dnes obsadí dělníci. V pondělí začíná rekonstrukce dolní části náměstí od Můstku k ústí Vodičkovy a Jindřišské ulice. Hotovo by mělo být na konci příštího roku. Za rekonstrukci zaplatí hlavní město zhruba 330 milionů korun.

Možné rozšíření o další nástupiště

Podchod bude řešený tak, aby v budoucnu bylo možné rozšířit nádraží o další ostrovní nástupiště. Práce, které začnou v květnu, budou zahrnovat potřebné přeložky kolejí, stávajícího kabelového kolektoru, vodovodu a úpravy kanalizace. V novém podchodu bude fungovat informační a orientační systém. Podél části komunikace vznikne oplocení a venkovní osvětlení. Prodloužení podchodu přispěje ke zvýšení bezpečnosti a zabrání možným střetům chodců a vlaků.

Další práce až v následujících letech

Na prodloužení podchodu naváže v následujících letech další část stavby. Dojde k výměně informačního a orientačního systému v celé železniční stanici a rekonstrukci nástupišť číslo 5 až 7 včetně doplnění eskalátorů. Budou vyměněny podhledy ve všech třech podchodech, které budou sjednoceny s prodlouženým severním podchodem. Přístřešky z devadesátých let nahradí nové a jejich vzhled bude jednotný na celém hlavním nádraží.

Ohodnoť článek

Foto Správa železnic

Štítky podchod, stavba, železnice, Žižkov, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.