Počasí dnes4,5 °C, zítra5 °C
Pátek 14. března 2025  |  Svátek má Rút / Matylda
Bez reklam

Pražské radnice využívají umělou inteligenci pro komunikaci i řešení dopravních přestupků

Autoři

Některé pražské městské části využívají k vyřizování agendy umělou inteligenci. Například v Praze 8 řeší dopravní přestupky, od loňského ledna jich vyřídila vyšší desítky tisíc. Ke stejné práci ji chce v nejbližších dnech začít používat i Praha 5. V Praze 6 slouží AI jako virtuální asistent, který odpovídá občanům na dotazy. O tomtéž využití uvažuje i Praha 11. Na magistrátu AI pomáhá se zpracováním rešerší, úpravou textů či tvorbou analýz.

„Do automatizovaného režimu byla převedena takzvaná předprocesní fáze řízení o přestupcích spáchaných v zónách placeného stání, kdy je třeba podle obrazových záznamů městské policie zjistit z registrační značky provozovatele vozidla a odeslat mu 'výzvu k úhradě určené částky'. V celém procesu jde o opakující se, ale nutný úkon, který ubíral kapacitu zaměstnancům, kteří se jinak mohli soustředit na řešení odborné agendy," uvedl mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Doplnil, že cílem automatizace je nejen ulevit referentům od opakující se agendy, ale i snaha o řádné a včasné zpracování velkého množství přestupků.

„Na rozdíl od srovnatelných softwarových robotů v hlavním městě má Emil i svůj 'vlastní mozek', to znamená, že používá umělou inteligenci a neustále se ve své práci vzdělává a zdokonaluje," dodal mluvčí Prahy 8. Městská část program pro zpracování přestupků pojmenovala Emil.

V březnu začne AI zpracovávat dopravní přestupky i v Praze 5. „V současné době probíhá příprava na zavedení 'robota' v oblasti zpracování dopravních přestupků," informoval Antonín Kufa, který je pověřený výkonem činností tajemníka úřadu Prahy 5. Doplnil, že během jara budou zaměstnanci proškoleni v AI s cílem využívat ji ke snížení administrativní zátěže, lepší a rychlejší dostupnosti informací a efektivnějšímu využití finančních zdrojů.

Pilotní projekt umělé inteligence připravuje i Praha 6. Podle mluvčího radnice Marka Zemana je cílem vytvořit asistenta, který bude schopný poskytovat občanům aktuální informace o agendě úřadu. „Po první fázi testování došlo k úpravám chatbota na základě výsledků uživatelského výzkumu," uvedl Zeman. V květnu bude připraven návod, který umožní zavedení stejné technologie i v dalších městských částech a městech. Jednou z radnic, která by ho mohla využít, je Praha 11.

Podle mluvčí úřadu Alžběty Plocové o zavedení chatbota na svých webových stránkách uvažuje.  „V rámci předplatné licence Microsoft můžeme využít Copilot Chat, ale zatím nebylo nalezeno optimální využití. Používání AI zvažujeme a hledáme oblasti, ve kterých by nám mohl tento nástroj pomoci," sdělila Plocová.

Pražský magistrát nechává umělou inteligenci upravovat texty, tvořit analýzy a zpracovávat rešerše. „Výsledky se liší v závislosti na konkrétních úkolech. V některých případech, například u rešerší a analytických výstupů, nám přínos těchto nástrojů přináší znatelné výhody. Ale například u formulací textů nebo záznamů ze schůzek stále texty dolaďujeme a podléhají následné revizi," popsal zkušenosti Hofman.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky umělá inteligence, magistrát, doprava, AI, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pražské radnice využívají umělou inteligenci pro komunikaci i řešení dopravních přestupků  |  Doprava  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.