Pod koly tramvají v Praze v loňském roce zemřeli tři lidé. O rok dříve to bylo osm případů. Celkový počet nehod klesl z předloňských 105 na loňských 87 srážek tramvají s chodci. Sdělila to mluvčí dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková. Podíl na snížení počtu nehod má podle DPP také jeho kampaň Neskákej mi pod kola, v jejímž rámci jezdí po Praze tramvaj polepená varovnými nápisy a siluety lidí s varováními se objevily i na ulicích. DPP je největší městská firma v Česku, provozuje tramvaje, autobusy, metro a lanovku.
„Počet úmrtí a počet těžkých zranění se podařil snížit více než dvojnásobně, to je velmi dobrý výsledek a motivace pro to pokračovat. DPP testuje antikolizní systémy a určitě budeme pokračovat v informování Pražanů, protože nepozornost chodců je stále nejčastějším důvodem kolizí," uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). I když bylo mrtvých předloni osm, rok předtím byli stejně jako loni tři a v roce 2016 pod tramvajemi zahynuli dva lidé.
Z celkového počtu byly loni děti účastníky nehod v pěti případech, zatímco dospělých bylo 82. Předloni se staly děti oběťmi nehod v devíti případech, dospělí v 93 případech. Nemladšímu účastníku srážky s tramvají byly dva roky a nejstaršímu 93 let.
Více než pětina účastníků nehod byli cizinci. DPP se proto zaměří v letošní kampani právě na zahraniční turisty.
Speciálně polepenou tramvaj, která má chodce upozornit, že na přechodu nemají před tramvají přednost, vyslal do ulic DPP loni na jaře. „Vzhledem k pozitivním výsledkům jsme přesvědčeni, že jsme díky této kampani alespoň trochu přispěli k nižším číslům usmrcených i zraněných chodců," uvedl vedoucí odboru technické kontroly DPP Martin Doubek.
Nejčastější chybou chodců je nepozornost a nedání přednosti tramvaji. Problémem je sledování displeje telefonu za chůze nebo nasazená sluchátka. Řada lidí přechází, kde nemá, například za vozem, kde nemůže vidět tramvaj jedoucí z protisměru.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.