Z Čechů jsou výrazně pro omezení ubytovacích platforem typu Airbnb Pražané, zbytek republiky je jako velký problém nevnímá. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK. Zatímco celkově se pro omezení vyjádřilo 27 procent respondentů z celé republiky, v případě těch pražských to bylo 53 procent. Vláda v červenci schválila novelu zákona, která by v případě odsouhlasení Parlamentem obcím a městům umožnila krátkodobé pronájmy regulovat.
„Větší procento Pražanů, kteří chtějí omezovat krátkodobé ubytování, vychází zejména z častější osobní negativní zkušenosti, kterou mají tři z deseti Pražanů oproti devíti procentům z celé populace," uvedl Dalibor Stehno z agentury STEM/MARK. Češi, kteří by chtěli krátkodobé pronájmy omezit, podle něj nejčastěji doporučují stanovit maximální počet dní pronájmu za rok a omezit počet nájemníků na metr čtvereční, naopak úplný zákaz nezmiňovali příliš často.
V celkovém vzorku uvedla čtvrtina respondentů, že podle nich převažují negativní dopady krátkodobých pronájmů, necelá pětina soudí, že převažují naopak pozitivní, a třetina považuje pozitivní a negativní dopady za vyrovnané. Zbylá čtvrtina to nedokázala zhodnotit. Z pozice hosta má podle agentury s krátkodobým pronájmem zkušenost téměř polovina Čechů, podíl roste se vzděláním. V Česku si lidé nejčastěji pronajímají chalupy a chaty a v zahraničí byty.
Vláda v polovině července schválila novelu zákona o podnikání v cestovním ruchu, která mimo jiné zahrnuje pravomoc pro obce a města určit si maximální počet dní v roce a také období, kdy bude či nebude možné v bytech, které se nachází v bytových domech, nabízet krátkodobá ubytování přes on-line platformy. Novelu ještě budou muset posoudit poslanci a senátoři.
Podle analýzy pražského Institutu plánování a rozvoje bylo v roce 2023 zhruba 8000 bytů nabízených přes Airbnb. Nabídka se koncentruje do historického centra, kde je přes 80 procent z nich. V katastrálních územích Staré Město, Nové Město, Josefov a Malá Strana tvoří Airbnb byty podle studie téměř 11 procent celkového bytového fondu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Nevím, nevím, bydlím v centru Prahy, v domě jsou krátkodobé pronájmy ve dvou bytech a upřímně žádný bordel tady cizinci nedělají. Na rozdíl od souseda rezidenta v přízemí, z kterého je celý dům nešťastný. Takže asi tak.
PARADOX: Většina respondentů se shodla, že nechce úplný zákaz, ale neuvědomuje si, že omezení počtu dní v roce znamená pro poctivé ubytovatele úplnou stopku. Další regulace těch 30-60% poctivých (čísla IPR) = více zisku pro šedou zónu. Tak to je, podívejte se na západ od nás.
Krátkodobé pronájmy jsou boží neštěstí. Po domech bordel, kravál,nechutná špína.
To přeci záleží na pronajímateli a na tom, jak se stará o svou nemovitost. Jaké krátko nebo dluho -dobé nájemníky budete mít za sousedy ovlivní právě jen majitel nemovitosti. Né fakt, jestli pronajímá na rok nebo na týden.