středa 16. června 2021 Zbyněk

Běh pro Paměť národa se letos uskuteční na 19 místech po celém Česku

Na 19 místech v Česku se letos uskuteční benefiční běh pro Paměť národa. Loni jich bylo 13. Akce se koná od 20. do 23. května, kvůli pandemii bude opět bez hromadných startů. Účastníci vyběhnou na vyznačené trasy v lesích a v parcích sami nebo s rodinou. Lidé, kteří se na zmíněná místa nedostanou, si zvolí vlastní trasu. Běžci tradičně symbolicky připomenou památku konkrétních osobností, výtěžek ze startovného pak podpoří další natáčení vzpomínek pamětníků. Za správce sbírky Paměť národa to uvedla Zuzana Kantorová v tiskové zprávě.

Účastníci poběží za Miladu Horákovou nebo třeba za své prarodiče

Účastníci akce svůj běh pravidelně věnují například válečným veteránům, politickým vězňům, účastníkům odboje nebo zavražděným novinářům. Podle pořadatelů lidé nejčastěji volí Miladu Horákovou, letce RAF a také své prarodiče, kteří prošli různými těžkostmi. Jméno osoby, kterou chtějí připomenout, si běžci připisují ke svým startovním číslům.

Lidé mohou vybírat z vyznačených tras o délce pět a deset kilometrů. Pro děti, méně zdatné běžce a chodce připraví organizátoři symbolický, kilometrový úsek. Účast tak lze spojit i s rodinným výletem nebo venčením psa. K dnešnímu dni se už pro běh zaregistrovalo přes 430 zájemců. Loňského ročníku se zúčastnilo více než 2100 běžců a vynesl 741 tisíc korun.

V Praze se poběží v oboře Hvězda

Paměť národa je největší sbírka vzpomínek pamětníků v Evropě. Nyní čítá přes 11 tisíc příběhů. Na internetu je přístupná od roku 2008, spravuje ji organizace Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů.

V Praze bude i letos běh v oboře Hvězda, v Brně lidé vyrazí od Pavilonu Anthropos a proběhnou se podél řeky Svratky. Například v Ostravě pak trasa povede Komenského sady, v Plzni poběží od Ranče Šídlovák kolem Boleveckých rybníků. Běh se koná také v Hradci Králové, Chrudimi, Kroměříži, Zlíně, Třebíči, Liberci - Vratislavicích nad Nisou, Plané na Plzeňsku, Nových Hradech, Sušici, Starém Městě na Uherskohradišťsku, Olomouci, Velvarech, Ústí nad Labem a Rejčkově na Havlíčkobrodsku. Brdskými lesy se pak proběhnou ti, kteří odstartují ve Vižině na Berounsku.

Registrace je přes webovou stránku konkrétního běhu. Základní startovné na pětikilometrovou, desetikilometrovou nebo individuální trasu, včetně rodinného běhu, činí 300 korun. Žáci a studenti do 18 let zaplatí o stovku méně. Členové Klubu Paměti národa a lidé nad 65 let mohou běžet zdarma. Další možností je odstartovat jako virtuální firemní týmový závod, v tomto případě je příspěvek 8000 korun.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Běh pro Paměť národa

Štítky ČR, historie, běh, Paměť národa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.