Počasí dnes24 °C, zítra22 °C
Neděle 11. června 2023  |  Svátek má Bruno

Praha dnes symbolicky na Den Země nerozsvítí 50 památek. Upozorní na problém světelného smogu

Metropole na Den Země nerozsvítí 1700 svítidel, které osvětlují téměř pět desítek památek, které má hlavní město ve správě. Pražští radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) a Jan Chabr (TOP 09) tím chtějí symbolicky upozornit na problém světelného smogu a jeho negativní vliv na člověka i přírodu.

„Nesvítí se někde zbytečně?“

Stejně jako bojujeme na území pražské památkové rezervace s vizuálním smogem, který obtěžuje Pražany a znesnadňuje turistům orientaci, chceme poukázat i na problematiku smogu světelného, který má zásadní dopad na zdraví a kvalitu života v hlavním městě. Proto na Den Země nebude osvětleno na padesát pražských památek a připojujeme se k iniciativě „Nesvítí se někde zbytečně?“, kterou vyhlásila Česká astronomická společnost,“ říká pražská radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu Hana Třeštíková.

V seznamu památek, které dnes zůstanou ponořeny do tmy, jsou stavby všeho typu: od rozhledny, kostelů a jiných sakrálních staveb, až po sochy a pomníky.

Symbolicky se právě dnes na Den Země nerozsvítí celkem 1669 světel, což je asi polovina světel pod správou firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP). V centru dnes zůstane zahalen do tmy například Týnský chrám, Petřínská rozhledna, Národní památka Vyšehrad nebo Karlův most.

Co se týče staveb dále od centra, tak to bude například zřícenina na Babě a kostely sv. Martina v Řepích nebo sv. Cyrila a Metoděje v Nebušicích.

Podle radního pro oblast majetku Jana Chabra se naše společnost nachází v bodu zlomu a drtivá většina společnosti tak začala přemýšlet o světě okolo nás v jiných intencích.

Otázky ohledně přírody se stávají čím dál více aktuálními

Příroda, její vytěžování, nakládání s nerostným bohatstvím či stav planety z pohledu její udržitelnosti se staly aktuálními otázkami našich životů. Cílem je fungování společnosti za účelem trvale udržitelného rozvoje, který respektuje i budoucnost, nikoli pouze snahu o maximalizaci využití z pohledu dneška a nezodpovědnost za budoucnost,“ říká Chabr.

Podle radních je to právě moderní člověk, který svým životem a fungováním negativně ovlivňuje přírodu a své okolí. Tohoto problému si však široká veřejnost začala všímat až poslední dobou.

Elektrifikace a její neblahý vliv na naše zdraví

Elektrifikace má neblahý vliv také na naše zdraví, pravidelné střídání světla a tmy velmi spolehlivě informuje všechno živé o tom, zda je den, či noc. Naše vnitřní hodiny musí být o těchto jevech jasně informovány, a pokud tomu tak není, musíme i například jen podvědomě vnímat světlo zvenčí. V důsledku toho jsou procesy v našem těle rozhozené, nesynchronizované a na naše zdraví a imunitu to má neblahý vliv.

Kvůli elektrifikaci si ale také například nemůžeme plně vychutnat krásu noční oblohy, jak podotýká Vít Zeman, člen Výboru pro životní prostředí pražského zastupitelstva. „Náš výbor k omezení světelného smogu proto vydal už dvě doporučující usnesení. Současná koalice má toto téma také ve svém programovém prohlášení,“ doplnil Zeman.

Symbolickým nerozsvícením světel osvětlujících pražské památky v tak významný den, jako je Den Země, nyní především otevíráme diskuzi k tomuto tématu. Praha by si měla vážit svého historického a kulturního dědictví a stejně tak by si měla uvědomovat svůj negativní vliv na přírodu a lidské zdraví,“ uzavírá radní Třeštíková.

Seznam pražských objektů, které v noci ze čtvrtka 22. dubna na pátek 23. dubna 2021 nebudou osvětleny:

Kostel sv. Prokopa (Žižkov), Žofín, Mánes, Malostranská mostecká věž, Památník Vítkov, kostel sv. Antonína, Národní památka Vyšehrad, kostel sv. Ludmily (nám. Míru), Loreta, Černínský palác, Dům umělců (Rudolfinum), kostel sv. Mikuláše a Pomník mistra Jana Husa (Staroměstské náměstí), Staroměstská radnice, Krannerova kašna (Smetanovo nábřeží), Karlův most, Petřínská rozhledna, kostel sv. Havla, Stavovské divadlo, Čechův most, rotunda sv. Máří Magdaleny, Obecní dům, Prašná brána, kostel sv. Cyrila a Metoděje (Karlín), kostel Emauzy, kostel sv. Jana Nepomuckého Na Skalce, Strahovský klášter, kostel sv. Apolináře, kostel sv. Ducha, socha Franze Kafky, kostel sv. Šimona a Judy, Týnský chrám, kostel sv. Haštala, kostel sv. Jakuba Staršího, socha TGM, kostel sv. Norberta, kostel sv. Ignáce, Státní opera, kostel Nejsvětějšího srdce Páně, kostel sv. Petra (Dubeček), kostel sv. Martina (Řepy), Sovovy mlýny, kostel Panny Marie Vítězné, kostel Povýšení svatého Kříže (Vinoř), Libeňský zámeček, kostel sv. Fabiána a Šebestiána, kostel sv. Remigia, kaple, škola a park v Dolních Měcholupech, Památník obětem komunismu, kostel sv. Cyrila a Metoděje (Nebušice), Zřícenina Baba.

Ohodnoť článek

Foto Jan Luxík

Štítky Praha, Den Země, energie, památky, světlo, kostel, smog, příroda, Hana Třeštíková, Jan Chabr, TOP 09, Praha sobě, Cyril a Metoděj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Eva Rocco

Symbolicky je naprosto k ničemu. Zhasnout a rozsvěcet jen výjimečně - symbolicky. Dnes je vše postavené na hlavu.

Pátek, 23. dubna 2021, 06:09

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.