pátek 14. května 2021 Bonifác

Strážníci vyhnali z Petřína běžkaře i sáňkující děti. Porušili vyhlášku

Skupina běžkařů se vzhledem ke sněhové nadílce rozhodla uskutečnit „pochod“ z Karlova mostu až na Petřín. Jenže na řadě míst na Petříně je běžkování nebo sáňkování zakázáno vyhláškou. A tak běžkaře i sáňkující děti z místní školky vyhnali ze zasněžených kopců pražští strážníci.

Počasí přímo vybízí k zimním sportům

Viděl jsem nějaké fotky z Prahy a říkal jsem si, že tu je příležitost, o které budu ještě vyprávět vnoučatům,“ řekl novinářům organizátor akce Jan Látal. S ostatními si podle svých slov naplánovali asi pětikilometrovou trasu se startem u staroměstské mostecké věže. K této skupině se vydalo také několik lidí, kteří trasu absolvovali „po svých“.

Běžkaři i sáňkující děti porušili vyhlášku

Vyhláška kromě zimních aktivit zakazuje také rozdělávání ohňů, stanování či jízdu na kole. Například na Petříně se tyto aktivity nesmí vykonávat v okolí Nebozízku, Seminářské, Lobkovické či Strahovské zahrady nebo v Růžovém sadě.

Jenže chování na veřejné zeleni (včetně Petřína) je v Praze upraveno vyhláškou města. V té je uvedeno, že v zeleni, která je součástí zahrad a parků je mimo jiné zakázáno lyžovat, sáňkovat a jezdit na snowboardu. „Tato místa jsou přesně vymezena a neznamená to tedy, že je tato činnost zakázána všude,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Podle Seifertové dnes na pražském Petříně v místech, kde je to zakázáno, bobovalo asi 40 dětí v doprovodu 7 dospělých osob. „Hlídka je na porušení vyhlášky pouze upozornila, stejně jako další přítomné lyžaře a snowboardisty. Žádné sankce v podobě pokut nebyly ze strany strážníků doposud uděleny,“ řekla Seifertová.

Petřín a Petřínské sady jsou podle mluvčí ze strany strážníků pravidelně kontrolovány. Pražští strážníci zatím vždy řešili porušení vyhlášky pouze domluvou, i když pokuta může vyšplhat až k 10 tisícům korun. „Co se týká již zmíněného sáňkování nebo bobování, tak například vůči dětem do 15 let není možné uplatňovat žádný postih,“ dodala Seifertová.

Běžky jako nejspolehlivější dopravní prostředek

V centru Prahy i na dalších místech bylo možné zahlédnout běžkaře i v pondělí. Nejoblíbenější místa na běžky v hlavním městě jsou především v lesoparcích. Pokud sněhové podmínky dovolí, vyrážejí Pražané často například do obory Hvězda i do dalších parků.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Twitter kluk z Prahy, Facebook Jan Látal

Štítky sníh, Praha, běžkaři, městská policie, strážníci, děti, sáňky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.