neděle 20. září 2020 Oleg

Hrad zveřejnil platy vedoucích úředníků. Lidé na vedoucích pozicích v Úřadu vlády brali od 1,2 do 1,8 milionu korun

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář měl v letech 2016 a 2017 roční plat i s odměnami zhruba 1,6 milionu korun čistého, přes milion brali také další dva vedoucí úředníci Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Platy sedmi úředníků Pražský hrad zveřejnil na svém webu, jak mu to na základě žaloby Kristýny Bašné nařídil Městský soud v Praze. Třeba vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny si ve stejné době ročně vydělal zhruba 1,5 milionu korun hrubého.

Nemáme co tajit

Bašná provozuje webové stránky, na kterých zveřejňuje platy, odměny a další bonusy nejvyšších tuzemských úředníků. O zveřejnění údajů o platech vedoucích představitelů KPR požádala v únoru 2018. Na soudy se obrátila, protože jí Hrad nevyhověl.

Kancelář ještě mohla podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), uvedla ale, že nehodlá dále zatěžovat soudní systém. „Nicméně mi jako vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky není jasné, jak má zveřejnění platových poměrů jednotlivých vedoucích zaměstnanců přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu, ani o jaký veřejný zájem by mělo jít,“ napsal Mynář v komentáři ke zveřejněné platové tabulce.

V zahraničí jsou platy úředníků veřejné

Bašná v reakci na Mynářův text uvedla, že občané mají na informace o platech nárok podle zákona, protože nejvyšší státní úředníci jsou placeni z daní a mají důležité rozhodovací pravomoci. Poukázala na to, že v zahraničí jsou platy předních úředníků často veřejné a v Česku jsou pro některé funkce dány zákonem. „Soudy by zatěžovány nebyly, kdyby KPR poskytla informace jako drtivá většina ostatních institucí,“ sdělila Bašná.

Roční plat s odměnami přes milion korun měl v KPR v letech 2016 a 2017 také zástupce vedoucího KPR a ředitel administrativní sekce. Výdělky dalších úředníků se pohybovaly od necelých 800 tisíc korun ročně u ředitele tiskového odboru Jiřího Ovčáčka, který je zároveň mluvčím prezidenta, po sumy kolem milionu pro ředitele zahraničního odboru. Organizační struktura KPR je na jejím webu.

Platy jsou prý srovnatelné

Bašná podle Mynáře svými žádostmi o informace o platech úředníků již několik let zatěžuje desítky českých státních institucí. Projekt Platy Úředníků, jehož je Bašná autorem, neposkytuje podle Mynáře informace o svém financování a jako jediného sponzora přiznává velvyslanectví USA v Praze.

Platy ředitelů odborů i můj plat jsou zcela srovnatelné s platy vedoucích představitelů v jiných státních institucích,“ uvedl Mynář. Srovnal také zveřejněné platy se mzdou ředitele České televize Petra Dvořáka, která podle něj dosahuje téměř dvojnásobek mzdy prezidenta republiky.

Podle webu Bašné, pro který informace poskytují samy oslovené instituce, měl sněmovní kancléř v posledních čtyřech letech hrubý příjem nad 1,5 milionu korun ročně, plat šéfa Kanceláře Senátu se Bašná snaží získat žalobou. Lidé na vedoucích pozicích v Úřadu vlády brali včetně odměn podle webu Bašné v letech 2016 a 2017 mezi 1,2 a 1,8 milionu korun ročně hrubého, v podobném rozmezí měli v té době hrubý příjem také třeba náměstci na ministerstvech.

Autoři | Foto Wendy Zimmerová

Štítky ČR, prezident, soud, mzdy, Hrad

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.