pátek 30. září 2022 Jeroným

V Kobylisích si připomněli desítky popravených lidí z českého odboje

Kobylisy v Praze 8 se během druhé světové války staly místem se smutnou historií. Právě zde totiž bylo před 79 lety, 30. června 1942, přesně v 19:30 zavražděno 72 vlastenců spjatých s českým odbojem. Celkem se pak Kobyliská střelnice stala svědkem vražd celkem 540 osob popravených nacisty. Mezi nimi byl i generál Josef Mašín. Na počest padlým zástupci Prahy 8 i potomci popravených včera přišli zapálit na místo svíčku.

„Je důležité nezapomínat na lidi, kteří riskovali své životy“

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) připomněl, že je důležité na hrdiny z druhé světové války nezapomínat. „Dnes tu jsme, abychom nejenom za Josefa Mašína, Františku Plamínkovou, generála Eliáše, ale i za všechny ostatní, které zde němečtí okupanti popravili, zapálili svíčky a věnovali jim vzpomínku. Je to důležité i dnes, kdy se po těch dlouhých desetiletích zapomíná, že máme ve své historii hrdiny, kteří neváhali riskovat své životy za svobodu našeho národa,“ řekl přítomným Gros.

Radní Prahy 8 Michal Švarc (Patrioti) poté zdůraznil důležitost místa spjatého s historií našeho národa. „Je to místo, které je neuvěřitelným způsobem spjato s naší historií. Byl zde vykonán nacistickým Německem pokus o vyhlazení elity našeho národa,“ řekl Švarc.

Pietního aktu se zúčastnila i dcera Josefa Mašína

Veřejnost zde na počest popravených lidí přišla položit věnce a zapálit svíčku. Mezi lidmi, kteří se stali obětí nacisitckcýh poprav, byla řada vlastenců, intelektuálů a členů odboje, kam patřil i generál Josef Mašín, který za svou statečnost zaplatil životem. Pietního aktu se zúčastnila také Mašínova dcera Zdena Mašínová, pro kterou byl její otec velkým vzorem.

„Náš otec byl tělem i duchem voják. Jejich vzájemná věrnost a porozumění, až dá se říci za hrob, obou, byla pro nás tři děti velkým příkladem a velkou oporou pro život,“ vzpomínala Zdena Mašínová.

Rukou nacistů přišly na Kobyliské střelnici o život stovky statečným mužů a žen, u některých z nich je však známo pouze jejich jméno a věk. Symbolickou svíčku za padlé přišli včera zapálit i historici a spisovatelé, mezi kterými byl například Jiří Padevět.

Ohodnoť článek

Foto Praha 8

Štítky Praha 8, pieta, historie, svíčky, popravení, odboj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.