pondělí 4. července 2022 Prokop

Dub u zámku Veleslavín se stal Stromem roku Prahy 6. Šestka chce zpřístupnit zámecký areál veřejnosti

Stromem roku Prahy 6 se podle hlasování občanů stal dub letní v parku u zámečku Veleslavín. Jelikož do zámeckého areálu, který je ve správě státu, nemá veřejnost dlouhodobě přístup, usiluje Praha 6 spolu s místními občany o jeho trvalé otevření.

„Byla by škoda, aby lidé neviděli Strom roku Prahy 6 na vlastní oči“

Vítězný strom se nachází v areálu zámku Veleslavín. Ten je ve vlastnictví Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Navzdory opakovaným námitkám Šestky i místních je zámecký areál veřejnosti trvale nepřístupný.

Zvolení tohoto krásného stromu jen podtrhává dlouholetou snahu nás a místních, aby do areálu veleslavínského zámku měla veřejnost přístup. Byla by přece škoda, pokud by Strom roku Prahy 6 lidé nemohli vidět na vlastní oči,“ přibližuje starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Podle jeho slov vypadá, že je vše na dobré cestě a veřejnost by do areálu mohla mít v budoucnu přístup.

V závěrečném kole ankety obdržel přibližně pětadvacet metrů vysoký dub letní celkem sedmdesát hlasů. Přízeň si získal mimo jiné také díky majestátní koruně o průměru 25 metrů a kmeni o obvodu 350 centimetrů. Dub je hnízdištěm ptactva a má nadprůměrnou sadovnickou hodnotu.

Na druhém místě skončil buk lesní na Břevnově

Jenom o bod méně získal čtrnáct metrů vysoký buk lesní. Ten se nachází u podchodu Diskařskou ulicí na Břevnově. Vzhledem k minimálnímu rozdílu v počtu hlasů tak Praha 6 ocení první i druhý strom v pořadí ankety. „Jak vítězný dub na Veleslavíně, tak buk na Břevnově, který nakonec skončil těsně druhý, patří k chloubám naší městské části, proto si ocenění zcela jistě zaslouží,“ dodává Kolář.

V závěrečném kole ankety se sešlo celkem 339 platných hlasů. Praha 6 plánuje prvním dvěma stromům opatřit čestnou plaketu. Ta kolemjdoucím připomene, o jak vzácné dřeviny se jedná. Lidé si budou moct veleslavínský dub letní na vlastní oči prohlédnout v sobotu 2. října v rámci akce Den architektury. Právě v tento den se zámek ve Veleslavíně výjimečně otevře návštěvníkům.

Ohodnoť článek

Foto Praha 6

Štítky Praha 6, strom, zámek, dub, Veleslavín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.