pondělí 26. září 2022 Andrea

Dvojka vytvoří oficiální pietní místo věnované Janu Palachovi a Josefu Toufarovi. O realizaci usilovala šest let

Po dlouhém jednání se Praha 2 může pustit do realizace památníku Jana Palacha a Josefa Toufara. Ten bude vybudován v objektu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici, jehož vlastníkem je United Corporation, a. s.. Kvůli neshodám s majiteli Dvojka o zřízení oficiálního a důstojného pietního místa usilovala šest let.

Na souhlas Dvojka čekala šest let

„Těší nás, že jsme se po bezmála šesti letech konečně s majiteli domu, ve kterém kdysi fungovalo Borůvkovo sanatorium, dohodli. Při vší úctě a respektu k soukromému vlastnictví jsou místa, ve kterých se odehrávaly důležité okamžiky našich dějin. A toto místo je jedním z nich. Josef Toufar a Jan Palach si zaslouží důstojnou vzpomínku a oficiální pietní místo. Děkuji všem kolegům i vlastníkům domu, že našli společnou řeč,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

V objektu, o kterém se vedli dlouhé schůze, po schválení dodatku k “Dohodě o vybudování veřejně přístupného pietního místa v objektu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici” vzniknou pietní místa, konkrétně tedy stálá expozice jako připomínka Palacha a Toufara a kavárna pro širokou veřejnost. Na fasádě bude umístěna pamětní deska společně s reliéfy. 

„S původní projektovou dokumentací vlastníka ke společnému územnímu a stavebnímu řízení jsme nemohli souhlasit. Navržená funkce domu se totiž neslučovala s vybudováním veřejně přístupného pietního místa v přízemí domu. Následovala komplikovaná jednání s vlastníkem. Za přispění zástupců hlavního města Prahy, Odboru památkové péče MHMP a IPR se hledalo řešení, které by navíc bylo v souladu s koncepcí humanizace severojižní magistrály. Jsme rádi, že nakonec k dohodě došlo,“ dodal místostarosta Václav Vondrášek (ODS).

Praha jako místo kultury. V některých městských částech přibydou v ulicích umělecká díla

Několik pražských městských částí připravuje ve spolupráci s magistrátem výtvarné soutěže na trvalá umělecká díla na veřejných prostranstvích. Záměry jsou součástí programu Umění pro město, kterým Praha podobné projekty finančně podporuje. Soutěž...

Palachův život v Praze 2 a ilegální památník

Dvojka za toto pietní místo bojovala i kvůli faktu, že Jan Palach byl úzce spjat právě s touto městskou částí. Narodil se v porodnici Londýnské ulici, nedaleko Prahy 2 spáchal svůj tragický čin a v Legerově ulici zemřel. Palachovy rty odlité podle posmrtné masky, kterou mrtvému hrdinovi sňal sochař Olbram Zoubek, jsou umístěny ve vinohradské radnici a slouží jako další upomínka jeho činu a života. V Legerově ulici též zemřel český římskokatolický kněz Josef Toufar, kterého Státní bezpečnost čtyři týdny mučila kvůli takzvanému číhošťském zázraku. Oficiální pietní místo vznikne osm let po realizaci ilegálního pamatníku designéra Otakara Duška, který své dílo bez povolení vytvořil na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria.

Na Vítkově vznikne umělecký holubník. Má zabránit hnízdění holubů na jiných místech

Praha 3 plánuje ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy (GHMP) umístit na vrch Vítkov umělecky ztvárněný holubník. Galerie vyhlásila výzvu pro autory, kteří mohou přihlásit svoje návrhy. Radní Prahy 3 pro životní prostředí Jan Bartko...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jklamo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Štítky pieta, pietní místo, památník, stavba, realizace, dohoda, Praha, Praha 2

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.