Celkem osm základních a jedna střední škola se v Praze 10 přihlásily do pilotního ročníku iniciativy s názvem „Moje stopa ve škole“. V rámci něj žáci sami navrhnou projekty na vylepšení interiérů budov škol či celých školních areálů. Samy děti pak rozhodnou o tom, které projekty škola uskuteční. Desítka každou instituci podpoří částkou 35 tisíc korun.
Ačkoliv má participativní rozpočet Moje stopa v Praze 10 již dlouholetou tradici, loni musel být z důvodu koronaviru dočasně přerušený. Podle místostarosty Prahy 10 pro kulturu a školství Davida Kašpara (VLASTA / STAN) právě nový školní rok využije Desítka k tomu, aby tento rozpočet otestovala ve školách. „Jistě se ještě nějaký čas budeme potýkat s důsledky pandemických opatření, které žáky vytrhly z normálního (nejen školního) života. O to důležitější je podporovat jejich spolupráci, invenci, výchovu k demokracii, rozvíjet jejich finanční gramotnost nebo sounáležitost k místu, kde žijí,“ uvedl Kašpar.
Podle radní a vysokoškolské učitelky Lucie Sedmihradské (VLASTA) je princip této iniciativy velmi jednoduchý. „Jednotlivé třídy si mohou navrhnout jak drobné investiční, tak měkké projekty, samotní žáci pak budou elektronicky hlasovat o ten nejlepší nebo ty nejlepší. Každou školu podpoříme částkou 35 tisíc korun, bez ohledu na množství projektů. V příštím roce pak dojde k samotné realizaci, kterou školám uhradíme z rozpočtu městské části,“ říká Sedmihradská.
Každá ze škol má vlastního koordinátora z řad učitelů. Ten bude fungovat jako konzultant pro žáky a zároveň jako kontaktní osoba pro městskou část. „Je zřejmé, že každá škola k projektu přistoupí trochu po svém, což nám dá spoustu podnětů pro případné úpravy do dalších ročníků,“ řekl Kašpar.
Podle jeho slov není školní varianta takového participativního rozpočtování nijak finančně ani administrativně náročná. Naopak je podle něj motivační i zábavná. „Děti vidí, že jejich aktivita, snaha, preference a názor vedou ke konkrétnímu řešení. Zároveň se pak v celém procesu naučí, jak tvořit rozpočet a zacházet s financemi, a jak pro svůj nápad získávat ostatní,“ dodává na závěr Kašpar.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.