V půdní vestavbě domu na Mariánském náměstí vybudovali holubník pro asi 150 zvířat. Holubi by tu měli pobývat místo ulic města a regulovat se jejich počet bude odebíráním vajec.
Dům, ve kterém je holubník umístěn, je kousek od Nové radnice v centru metropole. „Vybrali jsme budovu, na jejíž půdě se již holubi dříve přirozeně shlukovali a dalo se předpokládat, že nalákání velkého hejna z okolní lokality bude snazší. Jedná se o jednoduchou dřevěnou půdní vestavbu, jejíž součástí jsou boxy určené k zahnízdění, sedáky, krmítka i zásobníky na vodu,“ uvedla v tiskové zprávě náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí Jana Plamínková (STAN).
Projekt stál 142 tisíc korun a provoz zajistí Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy. Ta odhadovaným 150 holubům poskytne i veterinární péči.
„Principem holubníku je nabídnout holubům místo k hnízdění a vytvořit jim vhodné podmínky, jako je krmení a voda, aby se do holubníku stahovali a neměli důvod být na místech, kde jsou nežádoucí. Regulace počtu probíhá tak, že se holubům část vajec odebere a nahradí za umělá, takže se velikost hejna tolik nezvyšuje,“ popsala Plamínková.
Praha se inspirovala v zahraničí, v Německu či Rakousku už fungují roky. „Odborníci dokonce uvádějí, že nyní častěji používaný odchyt případně odstřel holubů nemá v důsledku žádný vliv na jejich výskyt, protože se po zásahu naopak pro ostatní holuby v teritoriu zvýší potravní nabídka, na kterou reagují vyšší snůškou vajec a počty se rychle upraví na původní stav,“ vysvětlil v tiskové zprávě mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Další holubník plánuje instalovat na Vítkově městská část Praha 3.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.