Na základě debaty zástupců městských částí a hlavního města Prahy bude upraven sortiment na farmářských trzích tak, aby bylo možné prodávat deset procent potravinového zboží zahraničního původu. Kromě pravidel pro farmářské trhy se jednalo také o provozu předzahrádek v Praze 1. Některé by mohly fungovat i po desáté hodině večerní, pokud by městská část vyhodnotila, že nebudou svým chodem narušovat noční klid.
V Praze by příští rok měla začít platit takzvaná malá novela tržního řádu, která se bude týkat farmářských trhů, restauračních zahrádek s prodejní dobou po desáté hodině večer a vybraných tržních míst časově omezených do 31. srpna 2020 v Praze 1.
O malé novele tržního řádu diskutovali zástupci rad vybraných městských částí a za hlavní město Prahu radní pro oblast majetku Jan Chabr, Viktor Mahrik, předseda Výboru pro majetek a majetkové podíly zastupitelstva a ředitelka odboru živnostenského a občanskosprávního magistrátu Eva Novaková.
„Novela tržního řádu by umožnila, aby se na farmářských trzích mohly prodávat zahraniční výrobky, což bylo v posledních měsících velice diskutované téma. Nově by tak mohly tvořit deset procent sortimentu potravinové výrobky z jiných zemí. Tato změna by vyšla vstříc městským částem, které se o úpravu zasazují, ale také lidem, kteří navštěvují trhy po celé Praze v obrovské míře. V rámci června bude návrh novely rozeslán do připomínkového řízení. Na podzim se pak počítá s komplexní právní úpravou, kdy by měl být tržní řád vydán jako nový předpis s účinností od 1. ledna 2021,“ uvedl radní hlavního města Prahy pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).
V praxi by tak na trzích v Praze mohlo být k zakoupení také zboží zahraničního původu za podmínky, že jeho podíl nepřesáhne deset procent počtu prodejních míst nebo desetinu prodávaného zboží v rámci farmářských trhů. Variantu si určí provozovatel.
„Na základě schůzky pořádané radním Janem Chabrem Praha 1 razí tu cestu, že by farmářské trhy neměly být omezené jen na výrobky českých producentů a českých farmářů, ale mohly by existovat i trhy smíšené, kde by se prodával jak sortiment český, tak sortiment dovezený od zahraničních farmářů, například ovčí sýr nebo olivy. Nechceme, aby obyvatelé Prahy přišli o příjemné víkendy, které mají někteří spojené s nákupem těchto pochutin. V případě smíšených trhů budou mít stále možnost koupit si květiny z Holandska, ovčí sýr ze Slovenska, olivy ze Španělska a podobně,“ vysvětlil předseda Komise pro obchod a služby Prahy 1 Karel Ulm (TOP 09).
V Praze 1 je v současné době omezen provoz restauračních zahrádek s prodejní dobou delší než do 22 hodin, a to do 31. srpna 2020. Městská část podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana v tuto chvíli uskutečňuje detailní prověření vhodnosti dalšího provozu těchto míst a v připomínkovém řízení k návrhu novely by měla předložit zdůvodněný návrh k místům, která by mohla být provozována i v době nočního klidu od 1. září 2020.
„Jsem rád, že farmářské trhy zachovávají vysoký standard nabízených produktů. Změna tržního řádu umožní rozšířit sortiment i o zahraniční farmářské produkty a lokální speciality. Tím by se měla zvýšit pestrost a atraktivita trhů pro návštěvníky,“ doplnil předseda Výboru pro majetek a majetkové podíly zastupitelstva Viktor Mahrik (Piráti).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.