Zimní stadion na pražské Štvanici v Praze 7 byl prvním stadionem s umělou ledovou plochou v tehdejším Československu. Stával na ostrově Štvanice a první hokejové utkání se zde uskutečnilo před 90 lety, 17. ledna 1931. A právě na tomto stadionu v roce 1947 vyhrál československý národní tým Mistrovství světa v ledním hokeji. Ačkoliv byl stadion v roce 2000 prohlášen kulturní památkou, byl v roce 2011 pro svůj havarijní stav zbořen.
Historie Zimního stadionu Štvanice se začala psát 15. března 1929, kdy se rozhodlo o přidělení pozemků na stavbu stadionu. Stalo se tak pod vlivem úspěchu na mistrovství Evropy v ledním hokeji v roce 1929, které českoslovenští reprezentanti vyhráli.
Stavba samotného stadionu však začala až o rok a půl později, a to pod taktovkou architekta Josefa Fuchse, který budovu projektoval ve funkcionalistickém stylu. Zajímavostí je, že chladírenské zařízení pocházející z Brna údajně bylo schopné vyrobit čtyři centimetry tlustý led za dvě hodiny.
Stavba stadionu pokračovala velmi rychle, a tak se zde již 17. ledna 1931 v provizorních podmínkách uskutečnilo utkání LTC Praha s Manitoba University Graduates z Kanady, které skončilo 0:2. Historicky prvnímu zápasu v Československu na umělém ledu přihlíželo 7000 diváků. Den nato zde sehrála první mezinárodní utkání proti Kanaďanům i československá reprezentace. Zápas skončil remízou a posluchačům jej skrz rozhlas zprostředkoval sportovní redaktor a komentátor Josef Laufer.
V provizorních podmínkách byl stadion další měsíce s tím, že přes léto měla proběhnout dostavba, kterou se však i kvůli nastávající hospodářské krizi nepodařilo dokončit. Pražský magistrát musel přislíbit nízký roční nájem i úlevu na daních, aby stadion se všemi závazky převzala do nájmu firma Ing. Keclíka, která na něm původně prováděla pouze stavební práce. A právě kvůli stavebním pracím se zde nemohlo konat mistrovství Evropy v roce 1932.
K oficiálnímu otevření stadionu došlo až 6. listopadu 1932, kdy zde došlo k zápasu československých hokejistů s Francouzi, kterého se zúčastnilo 6000 diváků.
Stadion postupně v letech 1933, 1938, 1947 a 1959 hostil čtyři mistrovství světa v ledním hokeji a domácí reprezentaci se na všech podařilo získat medaili. K zastřešení stadionu došlo v roce 1953, a to kvůli mistrovství Evropy v basketbalu žen.
V roce 1968 byl stadion opraven, ale jeho jednotlivé části byly v dalších letech pro neudržitelný stav postupně uzavírány. V roce 2000 se stadion stal kulturní památkou, následně jej však poškodila povodeň v roce 2002. Občanskému sdružení APeX CLUB se však v rekordně krátkém čase dvou měsíců podařilo obnovit jeho provoz. V roce 2008 vypovědělo město bez udání důvdu nájemci smlouvu, který se sice soudně bránil, ale přesto soud platnost výpovědi potvrdil. Stadion byl uzavřen a začal chátrat.
Na začátku ledna 2011 bylo nařízeno vyklizení stavby a 28. května 2011 začala demolice objektu, která trvala přibližně 20 dnů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.