Kašna v Praze 10 i přes zákaz slouží jako koupaliště. Upozornění ostrahy lidé ignorují

V kašně před obchodním centrem Eden ve Vršovicích se i přes zákaz v horkých dnech koupou děti a někdy i dospělí. Ví o tom radnice desáté městské části, městská policie i provozovatel. Kromě upozornění od ostrahy centra, které lidé očividně nerespektují, ale nepřistoupí k dalším opatřením.
Pozemek i kašna patří provozovateli nákupního centra
Zákaz koupání, voda je chemicky ošetřena, píše se na tabulce uprostřed kruhové kašny. Opodál si přesto hrají děti s nafukovacím míčem, další se potápějí v plaveckých brýlích, další už maminky převlékají do plavek. Nikoho z nich nařízení ani možné nebezpečí netrápí, tráví tu celé hodiny jako na koupališti.
Situací se zabývá jak radnice městské části, tak městská policie i provozovatel nákupního centra. Každá z institucí ovšem trochu jinak. „Celý pozemek před obchodním centrem a kašna jsou v majetku obchodního centra Eden a městská část Praha 10 tudíž na její provozování nemá vliv. Už v minulosti však s Tescem proběhlo několik jednání, kde jsme na problematiku upozorňovali. Aby se technicky zamezilo koupání, muselo by patrně Tesco sáhnout k větší technické úpravě,“ uvedl pro redakci Pražské Drbny mluvčí městské části Jan Hamrník.
Hrozí i riziko úrazu
Samo Tesco podle mluvčího Michala Kuzmiaka ke kašně umístilo zmíněnou ceduli se zákazem a prostranství pravidelně kontroluje ostraha centra, která i na zákaz lidi ve vodě upozorňuje. Problém vidí ve stavebním uzpůsobení kašny, ne chemikálie ve vodě. „Voda je chemicky ošetřena, stavba fontány nicméně není uzpůsobena k plavání, hrozí zde riziko úrazu,“ sdělil redakci Kuzmiak. Žádná další možná řešení, jak lidem vstoupit do vody zabránit, nezmínil.
Městská policie sama plnění zákazu nevymáhá, je ale připravena ostraze pomoci v případě, že by došlo k závažnějším problémům jako třeba fyzickému napadání. „Cedulky ohledně zákazu koupání si v daném místě prosadilo obchodní centrum Eden a primární kontrolu zákazu zde provádějí pracovníci ostrahy tohoto obchodního centra, což se zatím jeví jako dostačující. Většinu případů řeší upozorněním,“ uvedla pro redakci mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.
Pro městskou policii je podle ní hlavní kontrola hlavně veřejného pořádku a popíjení alkoholu, které je na místě zakázané. „Kvůli problémům byli v minulosti strážníci velmi často žádáni o pomoc či asistenci, nejednou přímo o zákrok jak venku, tak uvnitř obchodního centra, pracovníky ostrahy, v poslední době ale jsou tyto požadavky spíše výjimečné,“ dodala Seifertová.
















Diskuze
8Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.
Komentování je jen pro přihlášené