Pá 14. 8. 2026Alan
Politika

V Praze ráno přistálo první letadlo s evakuovanými Čechy a jejich spolupracovníky z Afghánistánu

ČTK1 minuta čtení16. 8. 2021, 7:23
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: archiv VzS AČR

Na letišti v pražských Kbelích přistálo dnes ráno první české vojenské letadlo, které z Afghánistánu přivezlo 46 Čechů a jejich spolupracovníků s rodinami. Informovala o tom Česká televize. K evakuaci diplomatů přistoupila Česká republika poté, co se v Afghánistánu rapidně zhoršila situace a islamistické hnutí Tálibán prakticky ovládlo celou zemi včetně Kábulu. Podle nedělního vyjádření ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) bude záchranná akce pokračovat.

Armádní airbus odstartoval z Kábulu v neděli kolem 23:00 SELČ. Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) při této příležitosti uvedl, že vzhledem k rapidně se zhoršující situaci na kábulském mezinárodním letišti považuje odlet českého letadla za zázrak.

O odletu českého speciálu z Afghánistánu informoval v neděli premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru. V příspěvku poděkoval ministru zahraničí Kulhánkovi a české armádě. „Omlouvám se, že nejsme konkrétnější. Až do skončení záchranné akce nebudeme poskytovat žádné podrobné informace," dodal premiér. Více chce zveřejnit poté, co budou všichni v bezpečí.

Kulhánek poznamenal, že záchranná akce bude pokračovat. Kolik evakuačních letů je v plánu, zástupci státu neuvedli. Podle informací předsedy zahraničního výboru Sněmovny Ondřeje Veselého (ČSSD) se záchranná operace týká necelé stovky lidí. Česká republika z Afghánistánu evakuuje dva diplomaty včetně velvyslance Balouna, jednotku Vojenské policie KAMBA, místní spolupracovníky české ambasády a tlumočníky, kteří pomáhali české armádě.

V posledních dnech byla česká vláda terčem kritiky za pomalou reakci. Kritici také poukazují na to, že pomoc se netýká všech afghánských tlumočníků. Zástupci vlády kritiku odmítají.

K evakuaci svých diplomatů a spolupracovníků přistoupily kromě Česka i další země.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Pátrání po uprchlém vězni. Z práce zmizel i s popelnicí a lopatouZprávy

Pátrání po uprchlém vězni. Z práce zmizel i s popelnicí a lopatou

Policie prosí o pomoc pátráním po vězni, který ve čtvrtek bez dovolení odešel z pracoviště v centru Prahy. Vyzvednout ho měl řidič, na místě ho ale nenašel.

Vůně koláče se vrací do českých kuchyní. Rohlík ukazuje, jak dnes Češi pečouSpolečnost

Vůně koláče se vrací do českých kuchyní. Rohlík ukazuje, jak dnes Češi pečou

Čím dál víc Čechů si letos znovu oblíbilo vůni čerstvě upečeného koláče. Prodej pečících surovin na Rohlíku roste podstatně rychleji než zbytek nákupu, nejvíc za tím stojí mouka. Rohlík proto tento týden ukazuje, co se za rostoucím zájmem o pečení skrývá, a přidává i pár tipů, jak z dobrých surovin doma upéct opravdu povedený koláč.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook