čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

FOTO, VIDEO: Požár hybridního BMW v Čestlicích. Luxusní automobil musí hasiči ochlazovat několik dní

Jak velký problém může být požár automobilu s elektrickým pohonem se přesvědčili ve středu večer hasiči z Prahy a středních Čech. Několik jednotek v půl deváté večer vyjíždělo k hořícímu hybridnímu BMW v autoservisu v Čestlicích. Plameny se sice podařilo uhasit během chvíle, kvůli zabránění dalšímu hoření teď musí být luxusní automobil umístěn několik dní v kontejneru s vodou.

„Jednotky průběžně vozidlo ochlazovaly na volném prostranství. Pak bylo za pomoci jeřábu přemístěno do kontejneru a následně zalito vodou, aby nemohlo dojít k dalšímu nežádoucímu hoření a přitom bylo stále ochlazováno. Takto ponořené musí zůstat několik dní, proto byla na místě stanovena dohlídka v podobě dobrovolné jednotky obce Čestlice a profesionální jednotky ze stanice Říčany,“ shrnula mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

O požáru se hasiči dozvěděli v půl deváté večer. „Volající uvedl, že v dílně hoří auto, které je na elektrický pohon, a plameny šlehají zpod vozidla,“ dodala mluvčí hasičů.

Hasiči se nejprve snažili uhasit plameny hasícími přístroji, poté podložili kola klíny kvůli lepšímu přístupu k podvozku.

„Automobil poté bylo možné za pomoci navijáku vytáhnout ven mimo budovu, kde probíhalo dohašování a ochlazování. Protože šlo o automobil s elektrickým pohonem, vyžádal si velitel zásahu na místo ze stanice Mladá Boleslav speciální kontejner na hašení pneumatik a elektromobilů,“ shrnula Fliegerová.

Podle odborníků příčinou požáru elektromobilů je hořčík a mangan, zápalnou šňůru jim zajistí lithium, ve kterém dojde ke zkratům mezi katodou a anodou. Hořčík se v bateriích nachází v podobě velmi tenké, snadno vznětlivé fólie, k vznícení obyčejně dojde při nadměrném zahřátí.

Ohodnoť článek

Foto HZS Středočeského kraje

Štítky Praha, Čestlice, požár, elektromobil, hybrid

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.