Počasí dnes18 °C, zítra22 °C
Středa 22. května 2024  |  Svátek má Emil
Bez reklam

Feri půjde za znásilnění dívek na tři roky do vězení, potvrdil odvolací soud

, aktualizováno 22. dubna 2024, 14:39

Bývalý poslanec TOP 09 Dominik Feri půjde za znásilnění dvou dívek a pokus o znásilnění další na tři roky do vězení. Trest mu dnes potvrdil odvolací soud. Rozhodnutí je pravomocné. Feri, který kvůli trestnímu řízení rezignoval na poslanecký mandát a opustil politiku, se může dovolat k Nejvyššímu soudu. Obvinění odmítá.

Podle předsedy odvolacího senátu pražského městského soudu Libora Vávry byly všechny napadené dívky mladé, nesporně relativně nezkušené, vstup do většího světa pro ně byl lákavou výzvou a trpěly nejistotami, případně i psychickými problémy. Násilí vyvinuté proti nim nemuselo být podle Vávry razantní. „Souhra okolností, která ovšem byla vytvořená panem Ferim, vedla k tomu, že postavení obětí bylo v danou chvíli velmi zeslabené," uvedl Vávra.

Vávra připomněl, že za každé ze dvou dokonaných znásilnění hrozilo Ferimu dva až deset let vězení. „S ohledem na rozsah trestní sazby nelze uložený trest označit za nepřiměřeně přísný. Nebyl prostor pro modifikaci trestu ve prospěch Dominika Feriho," řekl soudce. Podmíněný nebo jiný alternativní trest podle něj nebyl na místě kvůli společenské škodlivosti Feriho jednání. Jedinou polehčující okolností je dosavadní beztrestnost obžalovaného. Vávra zároveň odmítl, že by Ferimu v trestním řízení uškodilo, že je veřejně známým politikem.

„Žít v právním státě znamená respektovat i ty rozsudky, se kterými bytostně nesouhlasíme a o věcech, které se nikdy nestaly. Mohu jenom uvést, že ve věci bude přirozeně podáno dovolání. Trvám si na tom, že k žádnému znásilnění nikdy nedošlo," sdělil Feri stručně novinářům při odchodu z jednací síně.

Právní zástupkyně poškozených Adéla Hořejší uvedla, že je ráda, že došlo k "validaci" prožitků obětí. „Je to pro ně nejvýznamnější pojmenování, ony potom mohou svoji negativní zkušenost lépe zpracovávat. Společnost jim dala za pravdu poté, co mnoho měsíců, několik let, čelily neustálému zpochybňování ze strany pana obžalovaného, bagatelizaci, zesměšňování a opravdu někdy i hrubému ponižování," řekla novinářům. Dnešní rozhodnutí je podle ní dobrou zprávou pro oběti podobných činů i do budoucna.

Bývalý poslanec za TOP 09 Dominik Feri dnes u odvolacího soudu zpochybnil věrohodnost dívek, které podle nepravomocného rozsudku znásilnil. Vinu odmítl. Své odvolání přednáší sám, vzal si slovo místo svých dvou advokátů. Poukázal mimo jiné na to,...

Proti loňskému verdiktu se odvolal jak Feri, tak i dívky, které se domáhaly vyššího odškodného. Někdejší politik v dnešním odvolacím zasedání zpochybňoval jejich věrohodnost. Dva ze skutků popřel, třetí označil za dobrovolný sex. Obvodnímu soudu vyčetl, že nepředvolal jím navržené svědky, že vycházel z neobjektivních znaleckých posudků a že se nevypořádal s existující judikaturou.

Státní zástupce Aleš Cimbala dnes Ferimu vyčetl nulovou sebereflexi, teatrální vystupování a přesouvání viny na oběti. Připustil, že pro doposud bezúhonného člověka je tříleté vězení přísným trestem, nikoliv ale nepřiměřeně přísným.

„Já se velmi divím, že je mi vyčítán nedostatek sebereflexe. Nemohu se omlouvat za něco, co se nikdy neodehrálo," reagoval v zaplněné jednací síni Feri. Žádal, aby odvolací senát odsuzující rozsudek zrušil a aby ho osvobodil, případně aby kauzu vrátil k novému projednání.

Dva dokonané skutky znásilnění se podle rozsudku staly ve Feriho žižkovském bytě. Tehdejší mladý teplický radní, student práv a populární influencer tam údajně v březnu a listopadu roku 2016 líbal a osahával dvě dívky přes jejich nesouhlas a následně s nimi prováděl různé sexuální praktiky. Jedné z nich bylo v té době 17 let. V roce 2018 se pak Feri podle rozsudku pokusil o další znásilnění, když se snažil líbat a osahávat stážistku, kterou si coby poslanec přivedl do Sněmovny.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Eva Hradilová

Štítky odvolací soud, Feri, znásilnění, trest, vězení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Feri půjde za znásilnění dívek na tři roky do vězení, potvrdil odvolací soud  |  Krimi  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.