Pražští policisté řeší poslední dva roky přes 230 případů, kde hraje roli takzvaný falešný bankéř, který z lidí vylákal skoro 80 milionů korun. Falešný bankéř své oběti zatelefonuje a za využití sociálního inženýrství ji přesvědčí o tom, že jí někdo ukradl identitu a nyní si na ni chce vzít v bance úvěr. Podvodník po lidech chce, aby šli do banky a vzali si maximální možný úvěr, který následné vloží do bitcoinmatu.
„Pachatel poškozeného zmanipuluje a přesvědčí ho o tom, aby šel do své banky, tam si vzal na sebe maximální výši úvěru, kterou mu banka dovolí a získané peníze pak vložil do bitcoinmatu,“ popsal policejní mluvčí Jan Daněk praktiku falešného bankéře.
Podvodník na telefonu argumentuje tím, že poškozený vyčerpá svůj limit na úvěr a ten, kdo mu údajně ukradl identitu už o žádnou půjčku zažádat nebude moci. „Ač to zní neuvěřitelně, tak jsou lidé, kteří tomu uvěří a skutečně toto udělají a přijdou o nemalé finanční částky. Průměrná částka, o kterou tímto způsobem lidé přicházejí, se pohybuje okolo 400 tisíc korun. Evidujeme ale i případ, kdy poškozená přišla o 2 065 000 korun,“ uvedl Daněk.
Jeden z případů se stal minulý týden v Praze 4. „Poškozená v bance požádala o úvěr ve výši 300 tisíc korun. Naštěstí si včas uvědomila, že se jedná o podvod a o peníze nepřišla,“ uzavřel mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.