Praha v dubnu otevře velkokapacitní očkovací místo, které se bude nacházet v pražském kongresovém centru. Místo bude koncipováno tak, aby se zde denně naočkovalo 200 až 1000 lidí. Kapacita může být navýšena díky rozšíření provozu na sedm dní v týdnu až dvanáct hodin denně. Tímto navýšením by metropole mohla v případě potřeby reagovat na aktuální epidemickou situaci a dodávky očkovacích látek. Provoz zastřeší příspěvková organizace Metropolitní zdravotnický servis.
„V souladu s pražskou očkovací strategií usilujeme o to, aby se očkovací kapacita nikdy nestala úzkým hrdlem, a abychom v Praze nedopustili situaci, kdy budeme mít vakcíny, které nebude kde aplikovat. Příprava Metropolitního očkovacího centra je součástí naplnění tohoto principu. Očkovací centrum umožňuje pružnou úpravu kapacity od dvou set do tisíce aplikací denně a případně i více v závislosti na cílové skupině očkovaných a provozním režimu,“ říká Milena Johnová, pražská radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiku.
Toto očkovací místo v pražském kongresovém centru bude sloužit pro širokou veřejnost a očkováni tady budou lidé v souladu se schválenou prioritizací ohrožených skupin.
„Dle avizovaných údajů o dodávkách a kapacitách bylo zjevné, že ke konci března narazí státní očkovací místa na svůj limit. Proto vznikl plán na zřízení velkokapacitního očkovacího centra v kongresovém centru na Vyšehradě. Od státu budeme požadovat minimálně sedm tisíc dávek vakcín Pfizer týdně a postupně se můžeme dostat až na čtrnáct tisíc dávek týdně. Tím se vyřeší i problém hromadících se vakcín ve státních očkovacích místech, kde den před dalším úterním závozem, leží přes 33 tisíc dávek. To je oproti minulému pondělí více než dvakrát tolik,“ uvádí pražský primátor Zdeněk Hřib.
Vyšší kapacita centra je plánována mimo jiné také proto, že očkovací místa v hlavním městě jsou a budou i nadále využívána obyvateli jiných krajů, protože Centrální registrační systém umožňuje rezervaci termínu v očkovacím místě podle volby zájemce, nikoli dle spádovosti na základě trvalého obytu osoby.
Vstup do očkovacího centra bude přímo z parkoviště u kongresového centra. Budou zde zřízeny jak jednotlivé čekárny a koridory, aby se potkalo co nejméně lidí, tak stanoviště s lékaři, kteří budou kontrolovat zdravotní stav klientů, a dále místa pro samotné očkování.
Předběžně se náklady na následujících šest měsíců provozu očkovacího centra předpokládají okolo 9,3 milionu korun bez DPH.
„Jsem ráda, že se nám podařilo zkoordinovat spolupráci města s celým spektrem organizací počínaje městskými firmami přes komerční až k neziskovému sektoru. Považuji širokou spolupráci za základní předpoklad úspěšného zvládnutí pandemie. Naplňujeme tím další z důležitých principů pražské očkovací strategie,“ uzavírá radní Johnová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.