neděle 18. dubna 2021 Valérie

V pražských nemocnicích je obsazena většina lůžek na ARO a JIP

V mnohých pražských fakultních nemocnicích je obsazena většina standardních lůžek s kyslíkem a lůžek na odděleních ARO a JIP. Hospitalizovaných pacientů s koronavirem ve vážném stavu jsou desítky. Uvedli to mluvčí nemocnic v Praze. V Česku je nyní nejvíce těžkých případů od začátku epidemie covidu-19.

Volných lůžek je minimum

Volných standardních lůžek máme 140 a na JIP 18. Co se týká volných lůžek pro covid pacienty, tam se to mění prakticky po hodinách a pohybujeme se v řádech jednotek. V pondělí byla například kapacita téměř naplněná,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Pavlína Danková. Pro covid pozitivní pacienty proto v nemocnici upravili další lůžkovou stanici.

V pondělí 1. března bylo v Motole hospitalizováno 139 osob nakažených koronavirem. Ve vážném stavu jich bylo podle informací na twitteru nemocnice 41, tedy podobně jako na konci února. Na umělou plicní ventilaci je napojeno 14 osob, dalších šest je na přístroji ECMO.

Obsazenost lůžek je 97procentní

Zhruba 97 procent standardních lůžek s kyslíkem a lůžek na odděleních ARO a JIP je obsazeno ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). „V současnosti máme 17 volných standardních lůžek s kyslíkem a tři lůžka na ARO a JIP,“ sdělil mluvčí nemocnice Michal Schneider. Ve VFN se nyní s covidem-19 podle něj léčí 96 pacientů, 38 z nich je ve vážném stavu.

Řada zaměstnanců nemocnic je v karanténě nebo v izolaci

Nemocnice se potýkají i s tím, že řada zaměstnanců je v karanténě nebo v izolaci. Nejvíce jich v pražských nemocnicích bylo na podzim, fakultní nemocnice v Praze však během minulého roku podle tehdejších vyjádření mluvčích těchto zdravotnických zařízení nedostatkem personálu netrpěly. Nyní počet zdravotníků v izolaci nebo v karanténě klesá. Důvodem je podle Schneidera to, že mnozí zdravotníci už byli proti covidu-19 naočkovaní. Například ve VFN zdravotníky očkují od loňského 26. prosince. „V současnosti máme proočkovaných okolo 2800 pracovníků VFN z celkových 6500,“ uvedl mluvčí nemocnice.

V nemocnici v Motole je kvůli covidu-19 v izolaci 316 zaměstnanců, tedy odobně jako v únoru. V porovnání s počtem nakažených zdravotníků v lednu se jejich množství snížilo. Tehdy v Motole bylo v izolaci zhruba 400 zdravotníků a dalšího personálu. Vyplývá to z údajů, které nemocnice zveřejnila na twitteru.

Ve VFN nyní evidují 30 zaměstnanců, kteří jsou covid pozitivní. V pracovní neschopnosti je aktuálně 350 zaměstnanců nemocnice. Zatím nejvíce nakažených zdravotníků a dalších zaměstnanců bylo v říjnu 2020, kdy bylo koronavirem nakaženo přes 350 členů personálu. V lednu se s nákazou potýkalo 215 zaměstnanců nemocnice, v následujícím měsíci jich byla zhruba třetina.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto VFN

Štítky ČR, nemocnice, koronavirus, Praha, ARO, JIP

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.