čtvrtek 22. dubna 2021 Evžénie

Pražští policisté kvůli omezení pohybu již od půlnoci kontrolují pohyb lidí mezi Prahou a Středočeským krajem

, aktualizováno 1. března 2021, 9:43

Od půlnoci v Česku platí z hlediska volnosti pohybu dosud nejtvrdší opatření. Vláda na tři týdny zakázala cesty mezi okresy. Výjimkou jsou cesty do práce, k lékaři nebo za blízkými v nouzi. Již o půlnoci na pondělí tak zahájili pražští policisté kontroly pohybu lidí mezi Prahou a jednotlivými okresy ve Středočeském kraji. Namátkové policejní kontroly probíhají na všech hlavních tazích.

Policisté zastavují namátkově auta i chodce

Desítky pražských policistů vyrazily prakticky na všechny hlavní tahy, které vedou do středních Čech. Policisté zastavují namátkově auta i chodce a všechny upozorňují na nová opatření a na nutnost mít k dispozici například potvrzení od zaměstnavatele o cestování do zaměstnání.

Byli jsme na to připraveni, čekali jsme, že to přijde. Souhlasíme s tím,“ řekl pro server Novinky.cz jeden z řidičů, kterého policisté zkontrolovali na pražské Zbraslavi. „Jedu do Davle do práce. Čím budou ty opatření tvrdší, tím rychleji to bude pryč,“ dodal pro Novinky.cz další řidič.

Potvrzení zaměstnavatele, zaměstnanecký průkaz či pracovní smlouva

V hranicích okresu není potřeba žádný doklad pro cesty do zaměstnání, na nákup, k lékaři nebo na úřad. Při cestě do práce mimo okres bydliště je třeba se prokázat potvrzením zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období. Alternativou je pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz, pokud je z nich jasné, že pracovník potřebuje cestovat do jiného okresu. Pro cestu k lékaři či na úřad mimo okres je potřeba formulář nebo čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty. Ministerstvo vnitra doporučuje vzít si s sebou pro jistotu například žádanku od lékaře či pozvánku na úřad.

Začíná omezení pohybu: Kde najdete potřebná potvrzení a kam můžete vyrazit?

Vláda kvůli koronavirové pandemii od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář...

Pokuty se budou rozdávat až od poloviny týdne

Pokuty by se prozatím rozdávat neměly. Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na nedělní tiskovém brífinku řekl, že policisté mají být zhruba do středy benevolentní a mají lidi spíše upozorňovat na nutnost mít potřebné dokumenty. Podle něj by je pak měli vymáhat od poloviny týdne.

Na dodržování omezení pohybu dohlídne 26 tisíc policistů, kontroly čekají autobusy i vlaky

Dodržování zákazu pohybu obyvatel mezi okresy bude hlídat 26 tisíc policistů. S informací dnes přišla Česká televize, podle které budou policisté hlídkovat také na všech hlavních tazích, včetně dálnic. Kontroly by neměly být pouze namátkové....

Ohodnoť článek

Foto ČT24

Štítky koronavirus, omezení pohybu, policie, kontroly, nouzový stav

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.