Vláda dnes na mimořádném jednání prodloužila nouzový stav o 30 dnů do 22. ledna, sdělil ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Menšinový kabinet dostal k rozhodnutí souhlas Sněmovny díky podpoře komunistů v úterý. Kdyby se tak nestalo, skončil by nouzový stav dnes. Váže se na něj většina vládních protikoronavirových opatření. Lze také nasadit například vojáky na pomoc mimo jiné ve zdravotnictví a v domovech pro seniory. Kabinet dnes také rozhoduje o zpřísnění opatření proti šíření koronaviru, podle vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přijde zřejmě po vánočních svátcích.
Blatný v úterý uvedl, že prodloužení nouzového stavu o 30 dní je neradostné, ale kvůli vývoji epidemie koronaviru nezbytné. Bez účinných opatření bude podle ministra v Česku koncem roku 11 tisíc nakažených denně a 7000 hospitalizovaných, z toho 1000 na jednotkách intenzivní péče. Přijímaná opatření mají zabránit zahlcení zdravotnického systému, který je nyní v křehké stabilitě, uvedl.
Za nynější situace by stav nouze končil ve středu 23. prosince. Váže se na něj většina vládních protikoronavirových opatření. „Jsme na jedné lodi, vím to. Je mi z toho smutno a plně si to uvědomuji, ale musíme stále dělat opatření, která bolí. A abychom je mohli dělat, potřebujeme k tomu nouzový stav. Jiná možnost není,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Lze také nasadit například vojáky na pomoc mimo jiné ve zdravotnictví a v domovech pro seniory.
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka stáhl návrh na prodloužení stavu nouze o 16 dnů do 8. ledna. Krok zdůvodnil tím, že vláda nesignalizovala ochotu zvýšit takzvaný kompenzační bonus postiženým podnikatelům z 15 tisíc na 20 tisíc korun měsíčně, což bylo pro lidovce podmínkou. Sněmovna ale podpořila jeden ze sedmi bodů usnesení KDU-ČSL, ODS a TOP 09 s výzvou vládě, aby co nejdříve předložila slibovanou novelu krizové legislativy, která by upravovala pravidla nouzového stavu a krizového řízení.
Zástupci opozice ve zhruba čtyřhodinové debatě opět tvrdě kritizovali kabinet za jeho postup při epidemii. Výtky mířily na protiepidemické restrikce, na náhrady za výpadky příjmů i na přípravy na očkování proti covidu-19. Premiér Andrej Babiš (ANO) nařkl opozici z pokrytectví. „Děláte pravý opak. Ty vaše řečičky, to nikdo nebere vážně,“ řekl.
V podzimní druhé vlně epidemie platí nouzový stav od 5. října. Koncem října Sněmovna souhlasila s prodloužením stavu nouze podle návrhu části opozice o 17 dnů, ve druhé polovině listopadu o 22 dnů a naposledy o 11 dnů, a to podle návrhů KSČM. Vláda chtěla vždy měsíc.
Jarní nouzový stav byl do té doby nejrozsáhlejší v historii samostatného Česka, předtím byl vyhlášen například po záplavách v srpnu 2002, dubnu 2006 a červnu 2013 či po orkánu Kyrill v lednu 2007. I po jeho skončení v zemi zůstala v platnosti některá opatření. Po konci nouzového stavu zbylá opatření, týkající se nošení roušek, provozu škol, stravovacích a ubytovacích služeb či o omezení konání hromadných akcí, vycházela znovu z mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.