Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Fiala, Meloniová a Weber – budoucnost evropské demokratické pravice

Autoři | Foto archiv redakce

Středeční návštěva italské premiérky Giorgie Meloniové potvrdila formování spolupráce mezi třemi významnými osobnostmi evropské pravice. Meloniová se již v únoru tohoto roku potkala s Manfredem Weberem, předsedou Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu. S ním se nedávno potkal i český premiér Petr Fiala a zjevně si velmi porozuměli a to i v myšlence postupného sbližování dvou evropských demokratických stran – EPP a Evropských konzervativců a reformistů (ECR), jejíž jedním ze spolu zakládajících členů je i Fialova ODS.

Evropská unie, jak ji známe dnes, má své kořeny v několika smlouvách podepsaných po druhé světové válce. Jaká je ale její současná podoba, jak moc ovlivňuje život občanů sedmadvaceti členských zemí a o čem se na půdě Evropského parlamentu, rady nebo komise mluví? Nejen o tom je nová rubrika ZBrusu.

Zatímco EPP se po zvolení Webera do čela EPP výrazně posunuje doprava, ECR pod vedením Poláka Ryszarda Legutka se posunuje k vyhraněnému národnímu konzervatizmu s ostrou kritikou liberální demokracie. Legutko a spol. naopak jakoukoli spolupráci s EPP vylučují. ECR je nepřijatelná jako potencionální evropský koaliční partner nejen pro evropské socialisty a zelené, ale i pro progresivisticko-liberální Macronovu frakci v Evropském parlamentu Renew Europe. Ta požaduje budoucí evropskou smlouvu o vytvoření „proevropské koalice“, která by rozhodovala o všech nejvyšších funkcích EU, tedy nejenom o předsedovi Evropské komise a předsedovi Evropského parlamentu, ale i vysokém představiteli pro zahraniční politiku, šéfovi ECOFINu, Evropské investiční banky a tak dále.

Čeští europoslanci, zastoupení v ECR, preferují myšlenkou výrazného posílení ECR po volbách do Evropského parlamentu v květnu příštího roku a o jakémkoli „přestupu“ nechtějí slyšet. Jedním z argumentů je i fakt, že Weberova domovská strana, bavorská CSU, vyjádřila silné pochybnosti o správnosti evropských politických „námluv“ mezi Meloniovou a Weberem. Meloniová je dlouhodobě kritizovaná za svou tvrdou migrační politiku a údajný sklon k fašismu v minulosti. K její cti je nutno přičíst, že se za dobu, co je premiérka, výrazně posunula z kritického postoje vůči Evropské unii k pragmatickému evropanství neboli eurorealismu. Stejně jako Petr Fiala a Manfred Weber si uvědomuje, že jedinou cestou nápravy chyb EU je cesta eurorealismu, spočívající v drobné a systematické práci v rámci evropských institucí, především pak v Evropské komisi, která jako jediná má právo zákonodárné iniciativy. Důležitá je také spolupráce na mezivládní úrovni a budování zájmových koalic namísto ideologizace a pozérství.

Meloniová a Fiala mají navíc i jednu společnou zkušenost na národní úrovni, a to že vládnou v koalicích s politickými stranami, zastoupenými v EPP i v ECR.  A pro oba je to docela pozitivní zkušenost. Zjevně existuje docela velký průsečík společných evropských politických priorit, které jim umožňují vládnout na národní úrovní a otevírají možnost si to zkusit i na úrovni evropské. Je to především výrazná podpora Ukrajiny včetně dodávek zbraní, jednotného postupu proti Rusku včetně navyšování počtu sankcí, dodržování pravidel právního státu a další posilování NATO jako klíče ke společné evropské bezpečnosti.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky komentář, ZBrusu, Aleš Musil, Evropská unie

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.