St 12. 8. 2026Klára
Doprava

Policisté zvýší přes Velikonoce kontroly na silnicích, zaměří se na rychlost i používání pásů

Eva Hradilová2 minuty čtení29. 3. 2024, 7:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Policie ČR

Jako každý rok budou během velikonočních svátků u silnic po celé republice ve zvýšené míře hlídkovat policisté, aby kontrolovali provoz. Ten je totiž kvůli prodlouženému víkendu i pěknému počasí mnohonásobně hustší. Na silnice se vydávají sváteční řidiči, někteří zase nedodržují předpisy a v pondělí za volant usedají i koledníci pod vlivem alkoholu.

„Velikonoční dny bývají spojen s pořádáním nejrůznějších kulturních, společenských či církevních akcí a rodinnými výlety. Cesty za takovými událostmi mohou ovlivnit hustotu a tedy i plynulost silničního provozu. Doporučujeme řidičům, aby sledovali dopravní informační zpravodajství a včas na ně reagovali, mohou se tak vyhnout kolonám nebo předejít dopravní nehodě,“ uvedla na webu mluvčí středočeských policistů Markéta Johnová.

Policisté budou provádět kontroly už od dnešního dne až do pondělí 1. dubna. Svou přítomností chtějí policisté předejít dopravním nehodám a zlepšit bezpečnost na silnicích.

Zaměří se na místa s vysokým dopravním zatížením, turisticky atraktivní oblasti a rizikové úseky. „Policisté se zaměří na kontrolu dodržování rychlostních limitů, používání bezpečnostních pásů, technický stav vozidel a další aspekty, které ovlivňují bezpečnost našich silnic,“ dodala mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Podle Rubášové jsou Velikonoce jsou jedním z nejrizikovějších období na našich silnicích. „Větší počet cestujících, dlouhé trasy a odlišné jízdní návyky mohou přispět k zvýšenému riziku dopravních nehod,“ sdělila.

Minulý rok tři tisíce policistů zkontrolovalo během Velikonoc skoro pětatřicet tisíc vozidel, u jejichž řidičů odhalilo 6721 dopravních přestupků. S rychlostí to přehnali v 1892 případech, technický stav byl špatný u 972 aut, pásy nemělo 510 lidí a bez řidičského průkazu jelo 167 řidičů.

Dálniční známka nebyla pořízena pro 359 vozů, telefon mělo za jízdy v ruce 370 řidičů a pod vlivem alkoholu sedlo za volant 150 z nich. Přestupku se dopustilo i 19 chodců, 13 cyklistů a 18 motocyklistů. K tomu policisté našli dvě ukradená auta a deset pohřešovaných a hledaných osob.

Pražští policisté kontrolovali 766 aut a zjistili 270 přestupků. Z nich 249 vyřídili blokovou pokutou. Rychlost porušilo 123 řidičů, pod vlivem alkoholu byl jeden. Telefon za jízdy drželi čtyři řidiči, pásy nemělo zapnuto 27 z nich. Bez řidičáku se na silnice vydalo 12 lidí, v nevyhovujícím technickém stavu bylo 34 a dálniční známku jich nemělo 15.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Lidé v Praze grilují v parcích i přes zákaz, dostávají pokutySpolečnost

Lidé v Praze grilují v parcích i přes zákaz, dostávají pokuty

Kvůli velkému suchu se teď v parcích v Praze nesmí rozdělávat ohně, milovníci grilování ale nařízení ignorují a vaří ve velkém. Městská policie proto riziková místa kontroluje a rozdává pokuty.

Praha 2 pomáhá seniorům žít důstojně: Péče, podpora i lidská blízkostSpolečnost

Praha 2 pomáhá seniorům žít důstojně: Péče, podpora i lidská blízkost

Městská část Praha 2 podává svým seniorům pomocnou ruku – citlivě, prakticky a s respektem. Nejde přitom jen o slova, ale o konkrétní pomoc v každodenním životě. Od dostupného stravování přes péči až po důstojné bydlení. Senioři tu zkrátka vědí, že na to nejsou sami.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple

Přihlašovali jste se přes Facebook? Dočasně to nejde. Váš účet nikam nezmizel — nastavte si heslo a přihlaste se stejným e-mailem, jaký máte na Facebooku.