čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Pražským seniorům pomohou náramky pro přivolání pomoci. Magistrát bude tento systém rozvíjet

Magistrát hlavního města bude rozvíjet systém speciálních náramků pro seniory, kterým si v případě zdravotních potíží či pádu přivolají pomoc. Cílem je, aby senioři nemuseli předčasně do domova či jiných zařízení. Město dokončilo pilotní provoz systému e-Health, kterého se zúčastnila více než stovka lidí. Řekl to primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Pilotní projekt se uskutečnil v letech 2017 až 2020 a magistrát na něm spolupracoval mimo jiné s praktickými lékaři, nemocnicemi nebo ČVUT.

„Potřebujeme tuto službu rozvíjet i proto, abychom seniory co nejdéle udrželi doma a nemuseli je stěhovat do domova, což má pro ně vždy negativní důsledek na psychiku. Toto je tedy způsob, jak podpořit setrvání lidí doma. Cílem bylo propojit zdravotní a sociální oblast," řekl Hřib.

Pomocí náramku si může senior přivolat pomoc v případě zdravotních potíží. Zařízení je rovněž schopné rozpoznat pád seniora, kterému automaticky přivolá pomoc. Pilotní fáze projektu se zúčastnilo 120 seniorů, kdy došlo k 5,4 alarmu na jednoho klienta. Provoz jednoho náramku vyšel na 2950 korun.

Kromě vyzkoušení systému bylo podle Hřiba cílem pilotní fáze také rozšířit povědomí seniorů či lékařů o této službě. Magistrátní odbor sociálních věcí nyní dostal za úkol, aby systém zahrnul do každého svého rozhodování. Provoz následně uhradí magistrát. „Služba by se dala zřejmě koupit na trhu, ale lidé, kterým je určena, na to často nemají peníze. Proto je tady důležitá role města, které je schopno to zajistit," řekl Hřib. Z průzkumu vyplynulo, že většina klientů by byla ochotna platit 300 Kč za měsíc. Aktuálně je ale běžná cena vyšší.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky náramek, správa, zdraví, senioři, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.