Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekDnes, 09:30
Po zdravých a krásných zubech touží snad každý. Ne každý jim ale věnuje dostatečnou péči a úsilí. Na co by lidé během péče o zuby a ústní dutinu neměli zapomínat? A proč se ženy s kazy a záněty dásní potýkají více než muži?
Už malé děti se učí, že předpokladem zdravých zubů je péče nejen o zuby samotné, ale i o ústní dutinu. Čištění dvakrát denně ideálně fluoridovou zubní pastou je základem všeho. Zapomínat se nesmí ani na mezizubní prostory, na které je ideální použít buď zubní nit, nebo mezizubní kartáčky. Doporučuje se také vyplachovat si ústa antibakteriálními ústními vodami. Vhodné zubní pasty, mezizubní kartáčky, nitě nebo ústní vody seženete snadno v dm drogerii.
Zapomínat se rozhodně nesmí ani na pravidelné preventivní prohlídky u zubaře. Absolvovat by je lidé měli minimálně jednou za rok. V období puberty a menopauzy je ideální časové období každých šest měsíců. Vhodné je si také nechat jednou až dvakrát ročně nechat zuby odborně vyčistit, nechat si odstranit zubní plak a vyčistit mezizubní prostory.
Zásadní vliv na zdraví zubů má samozřejmě i strava. Je proto důležité vyvarovat se nadměrné konzumaci sladkých potravin a nápojů, které zvyšují riziko vzniku zubních kazů. V ideálním případě by si měli lidé po konzumaci sladkého zuby vyčistit.
Problémy mohou působit i kyselé potraviny, které napadají zubní sklovinu. Po konzumaci takových potravin se s čištěním doporučuje počkat zhruba půl hodiny, bezprostředně po takovém jídle si ale můžete ústa vypláchnout vodou.
I přesto, že ženy mnohdy věnují péči o zuby a ústní dutinu více úsilí než muži, se se zubními kazy nebo záněty dásní paradoxně setkávají častěji. Důvodem jsou hormony.
Během puberty se dospívajícím ženám v krvi zvyšuje hladina estrogenu, a právě to může podle vědců oslabovat zubní sklovinu a podporovat vznik zubních kazů. Hormonální změny pociťují ženy také během menstruačního cyklu, kdy se jim například po menstruaci nebo bezprostředně po ovulaci hladina estrogenu opět zvyšuje.
Intenzivní hormonální výkyvy ovlivňují zuby i v období menopauzy. Náhlý pokles hormonů během ní vede k problémům se zubním kazem a dásněmi. Velmi náročným obdobím je pro zuby také období těhotenství. Během něj může na zuby působit nejen měnící se hladina hormonů, ale například i časté zvracení a běžná těhotenská nevolnost. Žaludeční kyselina, která se dostává do kontaktu se zuby, může napadat sklovinu, a to pak vede ke vzniku zubních kazů.
Během čištění zubů a péče o ústní dutinu proto myslete na jednoduché, ale cenné tipy, které vám nejen pomohou k zářivému úsměvu, ale zároveň se rychle stanou i běžnou rutinou, takže je snadno zařadíte do denního harmonogramu.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám