Průkopníkem v adresování menstruační chudoby je bezpochyby Ostrava. Již na začátku roku 2024 poskytlo město 37 školám menstruační pomůcky, aby dívky a mladé ženy, jejichž rodiny nemají dostatečné finanční prostředky, nemusely kvůli menstruačnímu cyklu vynechávat školní docházku. Projekt se podle vyhodnocení provedeném koncem roku osvědčil a Ostrava se tak stala inspirací celé republice. V Praze se iniciativy chopily jako první Praha 5 a Praha 7. Jak se k menstruační chudobě staví ostatní městské části?
Podle organizace Člověk v tísni je v České republice menstruační chudobou ohroženo zhruba 38 tisíc dívek mezi 12 a 18 roky. V některých případech nemají rodiny mladých žen dostatek financí na pořízení vhodných pomůcek a dívky se tak uchylují k nehygienickým a nevhodným řešením. Některé proto radši ani v době menstruace nejdou do školy. V Ostravě dotazníkové šetření potvrdilo, že na školách, kde jsou menstruační pomůcky zdarma k dispozici, se zlepšila školní docházka dívek a zvýšil se jejich komfort a pocit bezpečí v době menstruace.
Podle vedení města Ostrava také po vyhodnocení prvních několika měsíců projektu vyplynulo, že možnost říct si o menstruační pomůcky nevyužívají jen žákyně ze sociálně slabších rodin, ale také dívky, které například perioda při výuce zaskočila. Naopak se nepotvrdilo, že by žákyně nabídky zneužívaly.
Schůzku s náměstkem primátora Ostravy Zbyňkem Pražákem (KDU-ČSL) si domluvily političky Prahy 5 na konci roku 2024. „Kvůli nedostatku hygienických pomůcek chybí každý měsíc stovky dívek ve škole. To, co se na první pohled může zdát jako ‚běžný problém,‘ ve skutečnosti přímo ovlivňuje jejich zdraví, vzdělání i psychickou pohodu,“ popsala problém radní pro školství Alena Janďourková (Praha 5 sobě).
Pětka se na menstruační chudobu zaměřila ve spolupráci s Potravinovou bankou, která rozšířila svou nabídku o menstruační pomůcky, které distribuuje ženám a dospívajícím dívkám z nízkopříjmových rodin, matkám samoživitelkám a klientkám v obtížné sociální nebo ekonomické situaci, které jsou evidovány Oddělením sociálně právní ochrany. Na schůzce s primátorem Ostravy Pražákem političky probraly způsob, jak podobnou pomoc zamířit i přímo na školy v Praze 5.
Na konci ledna pak svou iniciativu v této oblasti oznámilo i vedení Prahy 7. Na projektu spolupracují s Člověkem v tísni a Alzou. „Dosavadní pozitivní zkušenosti a spolupráce s Člověkem v tísni nás v Praze 7 utvrdila v tom, že je třeba se tomuto stále tabuizovanému tématu věnovat a pomoci dívkám, aby jim menstruace příliš neznepříjemňovala školní docházku ani volný čas,“ řekl k projektu Jan Čižinský (Praha sobě), starosta městské části Praha 7. Menstruační pomůcky jsou tak na všech školách na Sedmičce volně dostupné v kabinkách na toaletách.
V Praze 1 podle vyjádření vedení plošný program pro zajištění menstruačních pomůcek není a ani není plánován. Radní pro sociální věci Ivana Antalová uvedla, že na některých školách na Jedničce už menstruační pomůcky žákyně k dispozici mají. Místostarosta pro školství pak dodal, že jednal s řediteli základních škol a byl „upozorněn, že v našich školách tato nouze není“.
Praha 2 také neplánuje plošně zajišťovat menstruační pomůcky na školách. Mluvčí Andrea Zoulová pro redakci popsala, že městská část poskytuje pomoc nejpotřebnějším skrze projekt „Dvojka srdcem“. Uvedla také, že Dvojka spolupracuje s Potravinovou bankou, která má v nabídce právě i hygienické pomůcky pro ženy. Základní školy jsou podle mluvčí na situace spojené s menstruační chudobou připraveny. „Pedagogové jsou schopni případné potřeby dívek stran menstruačních pomůcek vyřešit téměř okamžitě,“ dodala mluvčí.
Podle mluvčího městské části Prahy 4 Aleše Berného se Čtyřka projektu nebrání a má v plánu se zapojit. „Nicméně v tuto chvíli je předčasné říct, jak přesně budou konkrétní kroky vypadat,“ dodal mluvčí.
Na Praze 6 jsou výrazně dál. Podle mluvčí Mariany Čapkové vedení městské části momentálně vyjednává detaily podpory od firmy, která na Úřad městské části Prahy 6 dodává hygienické prostředky. Doposud se mohly žákyně škol obracet pro menstruační pomůcky na učitelky, výchovné poradkyně nebo na sekretariát. „Systémovou podporu školy jistě ocení, ale není to pro ně v podmínkách Prahy 6 nezbytně nutné, doteď zvládaly školy situaci řešit po vlastní ose,“ dodala pro redakci Drbny mluvčí.
Plošnou dostupnost menstruačních pomůcek na všech zřizovaných školách momentálně zavádí také městská část Praha 10. Podle mluvčího Jána Troppa nejde jen o prevenci menstruační chudoby, ale také o zjištění celkového wellbeingu na školách. „Důležitou součástí tohoto kroku je také informovanost žáků. Školám bylo doporučeno, aby téma komunikovaly prostřednictvím školního parlamentu a seznámily žáky s důvody této iniciativy,“ řekl pro redakci Drbny mluvčí.
Součástí problematiky je jednoznačně i určité tabu a stud. To je podle mluvčího důležitý aspekt. „Chceme, aby si dívky byly vědomy dostupnosti této podpory a zároveň aby se o problematice menstruační chudoby a důležitosti menstruačního zdraví otevřeně hovořilo,“ dodal. Některé základní školy podle jeho slov poskytovaly menstruační pomůcky svým žákyním s dlouhodobě, městská část chce nyní podporu sjednotit.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.