pátek 5. června 2020 Dobroslav

Česko má 40 nakažených koronavirem. Platí zákaz návštěv v lůžkových odděleních nemocnic

Česko má zatím 40 lidí nakažených novým typem koronaviru, oznámil dnes ráno na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Přes noc přibyly další dva případy, oba mají vazbu na severní Itálii. Premiér Andrej Babiš svolal na ráno mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu, na němž oznámí další opatření státu proti šíření nákazy.

1193 testovaných, 40 nakažených

„Národní referenční laboratoř hlásí dnes ráno dva pozitivní výsledky na koronavirus ... Celkem jsme za celou republiku doposud vyšetřili 1193 pacientů, u 40 se onemocnění potvrdilo," informoval ministr zdravotnictví.

Novým potvrzeným případem je podle Vojtěcha žena ročník 1959 ze Středočeského kraje, která přišla v zaměstnání do kontaktu s nakaženou ženou, která byla na lyžích v italské Val Gardeně. Druhým potvrzeným je muž z Ústeckého kraje, ročník 1966, který se vrátil z lyžařského střediska v Sextenu v Itálii. Všichni lidé s trvalým či přechodným pobytem v ČR, kteří se od soboty vrátili či vrátí z Itálie, se musí ohlásit praktickému lékaři. Ten je pak musí poslat do dvoutýdenní karantény. Italská vláda kvůli koronaviru zavedla karanténu pro celou zemi.

Nákaza se podle Prymuly začíná šířit v komunitě

Během pondělí se potvrdila nákaza u pražského taxikáře, u kterého nebyl jasný zdroj infekce. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v České televizi řekl, že nákaza u taxikáře je zlomový případ, kdy se nákaza zřejmě začíná šířit v komunitě. Podle něj je čas vážně uvažovat o rušení veřejných akcí.

Zákaz návštěv v lůžkových odděleních nemocnic

Kvůli koronaviru platí v Česku ode dneška zákaz návštěv v lůžkových odděleních nemocnic a domovech pro seniory s výjimkou oddělení pro děti či rodičky. Zákaz se netýká také hospiců. Pokračují kontroly na deseti hraničních přechodech na jihu a západě země, při nichž hasiči namátkově měří teplotu řidičům a cestujícím.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky nemoc, koronavirus, nákaza, zákaz návštěv, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.