Počasí dnes2 °C, zítra2 °C
Středa 6. prosince 2023  |  Svátek má Mikuláš
Bez reklam

Lékaři na ARO Bulovky budou pracovat v nepřetržitém provozu, vedení jim tak znemožní protest

Lékaři na anesteziologicko-resuscitačním oddělení a urgentním příjmu Fakultní nemocnice Bulovka budou od října nově pracovat v nepřetržitém provozu. Na protest proti novému primáři chtěli lékaři těchto oddělení vypovědět dobrovolné přesčasy, nové uspořádání provozu jim tuto formu protestu znemožní.

„Takové opatření je možné uvést do praxe s ohledem na dostatečný počet lékařů na ARO a Oddělení urgentního příjmu FNB," uvedla nemocnice. Nepřetržitý provoz podle informací na webu ministerstva práce znamená, že provoz je zajištěný 24 hodin sedm dní v týdnu. Lékaři, kteří dosud pracovali na směny a přesčasy, hrozili, že dobrovolné přesčasy vypoví, a provoz oddělení tak skončí o půl čtvrté.

Vedení nemocnice nového primáře Josefa Školu podporuje, má podle něj doporučení i od předsedy České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Vladimíra Černého.

„Zaměstnanci oddělení ARO a Urgentního příjmu, kteří se vymezili proti jmenování MUDr. Josefa Školy do funkce primáře, s ním nemají žádné osobní ani profesní zkušenosti. Vedení nemocnice tedy jejich hrozby omezení poskytování péče vnímá jako neopodstatněné a nezodpovědné," napsali zástupci nemocnice na sociální síti X.

Zpochybňování výsledku výběrového řízení a rozhodnutí sedmičlenné komise složené z respektovaných odborníků, mezi nimiž byli přednostové klinik, primáři, zástupce lékařské fakulty i odborné společnosti, považují za nepřijatelné.

Proti jeho jmenování bylo podle Deníku N 32 ze 40 tamních lékařů. „Jednáme jak se členy stávajícího týmu ARO, tak s externími lékaři se zájmem zaměstnání na Bulovce. Péče o pacienty bude v každém případě zajištěna," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Eva Stolejda Libigerová.

Lékaři podle Deníku N rozeslali pražským nemocnicím dopis, že bude tamní ARO a urgentní příjem fungovat pouze ve všední dny od sedmi ráno do do půl čtvrté odpoledne. „Péče o pacienty v této době tak připadne na ostatní poskytovatele zdravotnické péče hlavního města Prahy a Středočeského kraje," uvedli v něm.

Bulovka byla v posledních letech podle dřívějšího vyjádření ředitele Jana Kvačka nemocnicí, která každý den odbavila nejvíce sanitek s pacienty z Prahy a Středočeského kraje. V roce 2019 uvedl, že jde asi o 28 tisíc ročně. Situaci mělo zlepšit nařízení ministerstva zdravotnictví z roku 2021, které kapacity pražských nemocnic přerozdělilo. V té době počítalo s průměrem 370 pacientů denně, z nich Bulovka pokrývala 82, což bylo nejvíc z osmi nemocnic. Po změně jich mělo být 75 z celkem 470. Spolu s FN Motol by ale stále byla na prvním místě.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Fakultní nemocnice Bulovka

Štítky Fakultní nemocnice Bulovka, protest, lékaři, provoz, aro, urgentní příjem

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

Cílem mafie není něco řešit, chtějí sedět na svých místech za zrcadlem, pozorovat pracující, vyplácet si násobky imaginární průměrné' mzdy opravdu pracujících lidí. O důvodech dnešního zmaru píšu v diskusích pod Komentáře, Glosy a dalšími články zde na drbně.

Středa, 27. září 2023, 13:33Odpovědět

Rodomil Kostka

Nařídit nepřetržitý provoz není řešení. Až daji lékaři ARO Bulovka hromadnou výpověď, kde sežene ředitel 40 dalších, kteří to budou chtít de fakto ve směnném provozu dělat. Dejte lékařům konečně slušný základní plat a sluzba bude pouze přivýdelek za předem danných pravidel a dodržení zákoníku práce. Společnost si příliš zvykla, ze lékaři obětavostí nahradí mezery v zákonech. Lékař je člověk jako každý jiný!

Pondělí, 25. září 2023, 11:09Odpovědět

Lékaři na ARO Bulovky budou pracovat v nepřetržitém provozu, vedení jim tak znemožní protest  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.