Tento týden se do vesmíru vydala už jedenáctá česká, respektive československá umělá družice planety Země. Na oběžnou dráhu ji vynesla raketa Falcon 9, která svou cestu odstartovala z mysu Canaveral na Floridě. Družice má sloužit českým školákům pro vzdělávací účely.
Družice s názvem Planetum-1 pochází z dílny platformy Planetum. Tato pražská příspěvková organizace sdružuje pražské hvězdárny a planetárium. V tom se také nachází řídicí středisko letu.
„Dnes večer získá Praha svoji stopu ve vesmíru! Postará se o to naše příspěvková organizace Planetum, která ve spolupráci s českým startupem Spacemanic a Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem pracovala měsíce na vývoji speciální družice Planetum-1. Držme všichni palce, aby se naše družice dostala se společností SpaceX Elona Muska na oběžnou dráhu v pořádku a mohla sloužit pro kontakt s vesmírem nejen Pražanům,“ uvedla před startem v tiskové zprávě Hana Třeštíková (Praha Sobě), radní pro kulturu a cestovní ruch, která má Planetum ve své gesci.
Družice je unikátní, jde totiž o první čistě edukativně zaměřený satelit na světě. Má sloužit žákům základních i středních škol, aby si mohli o vesmíru dozvědět z první ruky. Přímo v planetáriu jsou pak pro ně připraveny dílny, kde se dozví více o cestě družice, o tom, jak pořizuje fotografie nebo jak je předává zpátky na Zem. Planetum-1 v sobě má také zabudovanou celou řadu čidel, která poslouží vysokoškolským studentům jako zdroj dat pro bakalářské či diplomové práce.
Pátek, 14. května 2021, 12:00
Jan Kolmaš je původem z Prahy, vystudoval strojní inženýrství na Yaleově univerzitě a letectví a kosmonautiku na Stanfordově univerzitě. Poté pracoval v Evropské kosmické agentuře, teď se věnuje vlastnímu projektu SuperVision Earth. Jan Kolmaš se...
„Na palubě cestuje první český loutkonaut Hurvínek, který bude s menšími i většími dětmi sdílet zkušenosti z přípravy a samotného kosmického letu. Tato aktivita vzniká ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka,“ upřesnil v tiskové zprávě mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Náklady na projekt dosahují necelých tří a půl milionu korun. Na tvorbě družice se podílel také český startup Spacemanic a Výzkumný a zkušební letecký ústav. I díky tomu má Planetum-1 aktivní systém orientace, který umožní velmi přesné manévrování. Jde tak o nejlépe v prostoru orientovaný satelit této velikosti na světě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.