Národní knihovna České republiky a Moravská zemská knihovna v Brně opět zpřístupní knihy online stejně jako na jaře. Od pondělí 2. listopadu mohou dočasný online přístup využít studenti a pedagogové vysokých škol, a to po celou dobu uzavření knihoven. Ty jsou v Česku opět zavřené od 22. října.
Národní knihovna získala ke zveřejnění knih souhlas kolektivních správců autorských práv, a to DILIA, OOA-S a Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Postupně mohou své digitální fondy postupně zveřejňovat i další knihovny.
„Velmi si vážím přístupu kolektivních správců autorských práv, nakladatelů i knihkupců, kteří nám poskytli souhlas se zpřístupněním. Po této službě byla v posledních týdnech velmi intenzivní poptávka a věřím, že to řadě studentů a vysokoškolských pedagogů ulehčí práci,“ uvedl generální ředitel Národní knihovny Vít Richter. Nositelé práv stejně jako nakladatelé vydaných děl mohou požádat Národní knihovnu a Moravskou zemskou knihovnu o vyřazení titulů ze zveřejněné databáze.
Studenti a učitelé budou mít k dispozici více než 215 tisíc titulů monografií a periodik. To je dohromady téměř 64 milionů stran. Přístup bude umožněn institucím, které jsou registrovány ve federaci eduID.cz, formou aplikace Kramerius. Čtenáři budo moct fondy otevřít a přečíst. Povolen však nebude tisk či stahování, aby se eliminovalo nelegální šíření publikací. Podle generálního ředitele Národní knihovny jsou pravidla v tomto ohledu stejná jako v jarních měsících.
Podle předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martina Vopěnky bylo rozhodování tentokrát těžké, jelikož se blíží Vánoce a zavřená knihkupectví nebo nakladatelé s plnými sklady knih, které vytiskli právě na vánoční trh, zažívají nelehké období. Navzdory kritické situaci, ve které se ocitli, se rozhodli, že studentům a badatelům umožní přístup k digitálním formátům knih, které si nemohou fyzicky vypůjčit. „Všechny, kteří toho využijí, prosíme, aby si zapamatovali, jaké to bylo nemít přístup ke knihám, a aby si uvědomili, že bez podpory nakladatelů a knihkupců může být vydávání knih do budoucna téměř nemožné,“ doplnil Vopěnka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.