Na vysokoškolských kolejích v Praze pobývá měsíc po uzavření škol v důsledku vládních opatření proti šíření koronaviru jen zlomek studentů. Většinou jsou to cizinci nebo Češi, kteří v Praze pracují. Studentům, kteří z kolejí odjeli nebo se zapojili do dobrovolnických aktivit, pražské univerzity snížily kolejné nebo jim budou vracet peníze. Vyplývá to z informací od zástupců vysokých škol.
Například na kolejích České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), které nabízejí k ubytování zhruba 2190 lůžek, je nyní podle mluvčí Karly Mráčkové asi 450 zahraničních studentů a kolem 50 Čechů a Slováků. „V případě, že doručí po ukončení nouzového stavu potvrzení o agrobrigádě pořádané ČZU nebo o dobrovolnické činnosti v souvislosti s pandemií koronaviru, bude jim po dobu nouzového stavu kolejné vráceno," řekla. Stejně tak ho dostanou zpět studenti, kteří byli na kolejích v povinné karanténě, nebo studující, kteří odjeli a vrátí se až po skončení nouzového stavu.
Univerzita Karlova (UK) dala lidem možnost, aby ubytování buď ukončili, nebo se přihlásili ke slevě. Nahlásit to museli mezi 20. a 31. březnem. Snížené kolejné je na úrovni 15 procent z běžné ceny. Dostanou ho všichni žadatelé, kteří neukončili smlouvu o ubytování, ale kvůli opatřením proti koronaviru na kolejích nyní nepobývají, vysvětlil mluvčí školy Václav Hájek. Na kolejích UK zůstalo odhadem 4100 z původních 10.644 studentů, uvedl. Z těch, kteří setrvali, je přibližně polovina cizinců, dodal.
Na kolejích Vysoké školy ekonomické (VŠE) je podle mluvčí Martiny Mlynářové nyní kolem 650 cizinců a asi 700 Čechů, kteří jsou v hlavním městě většinou kvůli pracovním povinnostem. Koleje VŠE v Praze mají jinak kapacitu pro zhruba 3760 lidí. Studenti, kteří odjeli, si mohli na kolejích nechat své věci. Pokud do 31. března požádali o slevu, škola jim vyúčtuje poplatky ve výši 20 procent řádného kolejného, řekla Mlynářová.
Podle ní hodlá navíc vedení školy udělit studentům, kteří odjeli, jednorázové stipendium ve výši 20 procent z běžného měsíčního kolejného za zodpovědné chování. Ti, kteří na kolejích nadále bydlí nebo si nepožádali o slevu, musí dál platit standardní cenu ubytování, dodala mluvčí.
Na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) platí studenti 80 procent z původní ceny ubytování, pokud si v pokojích nechali věci. „Tuto dohodu jsme realizovali s kolejní radou, kde jsou většinově zastoupeni studenti," uvedl mluvčí Michal Janovský. Na kolejích VŠCHT podle něj nyní zůstává asi 180 cizinců a kolem třetiny Čechů, kteří tam pobývali před uzavřením škol. VŠCHT má koleje asi pro 1500 studentů.
Jana Kosturská ze správy ubytovacích zařízení Českého vysokého učení technického (ČVUT) předpokládá, že z kolejí odjela asi polovina lidí. Také tam zůstávají hlavně zahraniční studenti. Škola sníží všem plošně ubytování za duben o polovinu. „Dále mají studenti možnost ukončit ubytování bez podání výpovědi, aniž by přišli o jistinu nebo jim bylo účtované penále," dodala Kosturská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.