Praha 3 se rozhodla zpřísnit opatření proti takzvané spádové turistice, tedy účelovému přehlašování trvalého bydliště dětí před zápisem do základní školy. Cílem tohoto kroku je zajistit, aby na místní školy byly přijaty především děti, které v Praze 3 skutečně bydlí.
Radnice vytvořila metodiku k ověřování faktického pobytu dětí, která bude aplikována už při letošních zápisech 23. a 24. dubna. Hlavními kritérii budou shoda trvalého bydliště dítěte s bydlištěm alespoň jednoho z rodičů a délka pobytu v městské části. Pokud bude pobyt kratší než tři měsíce před zápisem nebo bude trvalé bydliště odlišné od bydliště rodičů, škola si vyžádá od rodičů písemné objasnění situace.
Povinnost trvalého bydliště k zápisu do spádové školy ošetřuje školský zákon. „Tento zákon už ale nemluví o tom, jak se postavit k trendu takzvané spádové turistiky, kdy se trvalá bydliště přehlašují před přijímačkami jen naoko. Ředitelé škol, a nakonec i rodiče se následně ocitají v právní nejistotě a pochybnostech, zda jsou kapacity prvních tříd naplňované spravedlivě a rovnoměrně, a tedy jestli místní školy slouží skutečně těm dětem, které v Praze 3 bydlí,“ řekl k problematice starosta Prahy 3 Michal Vronský (STAN).
„Chceme letos udělat maximum pro to, abychom důsledků spádové turistiky ušetřili ředitele, rodiče i místní děti," dodal. Podle místostarosty Filipa Málka je tento postup nejen spravedlivý, ale také v souladu s platnou legislativou.
Opatření podporují i samotní ředitelé škol. „Nárůst spádové turistiky pozorujeme na naší škole už několik let.," říká Stanislav Šebl, ředitel MŠ a ZŠ Jarov. „Samozřejmě nechceme nikomu zasahovat do soukromí. Naší prioritou je zajištění spravedlivého a férového využití našich kapacit. Společný postup a návod, jak mají školy postupovat, proto jednoznačně vítám,“ řekl k nové metodice.
Praha 3 je zřizovatelem deseti základních škol a v loňském roce nabídla 675 míst pro prvňáčky. Letošní zápisy budou prvními, kdy bude nová metodika uplatněna v praxi.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám