Počasí dnes-2,2 °C, zítra-1,2 °C
Pondělí 3. února 2025  |  Svátek má Blažej
Bez reklam

Druhé setkání v rámci pražského klimatického dialogu se zaměří na dekarbonizaci staveb

Hlavní město Praha pořádá v úterý 4. února již druhé setkání Pražského klimatického dialogu, které se zaměří na klimaticky odpovědnou výstavbu a renovace. V Centru architektury a městského plánování (CAMP) budou odborníci i zástupci města diskutovat o dekarbonizaci budov, udržitelném urbanismu a snižování uhlíkové stopy metropole.

Centru architektury a městského plánování (CAMP) bude v úterý 4. února v 16 hodin hostit druhé setkání v rámci seriálu Pražský klimatický dialog. Pražský klimatický dialog je seriál šesti dialogů mezi politiky, experty, zástupci neziskového sektoru a občanské společnosti i dalšími odborníky na konkrétní témata, kterými se zabývá Klimatický plán hlavního města Prahy do roku 2030. Diskutující se tentokrát zaměří na téma klimaticky odpovědné výstavby a renovací.

Diskuse se zúčastní představitelé městské samosprávy a odborníci, včetně Jany Komrskové, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí a klimatického plánu, Petra Hlaváčka, náměstka pro územní rozvoj, Petra Urbánka, ředitele Pražské developerské společnosti, a Ondřeje Boháče, ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Dekarbonizace budov jako klíčový úkol

Hlavní město Praha si stanovilo ambici dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050, a to v rámci strategie Cirkulární Praha 2030, která vychází z Klimatického plánu hlavního města Prahy. Spotřeba energie v budovách tvoří až 77 procent uhlíkové stopy města, což podtrhuje důležitost dekarbonizace stávajících staveb a odpovědné přístupy k nové výstavbě.

Do roku 2050 chce Praha dekarbonizovat téměř všechny existující budovy. Od roku 2028 budou muset nově postavené budovy veřejných subjektů splňovat standardy nulových emisí. Během setkání se bude diskutovat o přípravě městských developerských projektů a spolupráci s developery na definování udržitelných standardů. Důležitou součástí debaty bude také princip zahušťování městské zástavby a koncept „města krátkých vzdáleností", který usiluje o zlepšení dostupnosti služeb a snižování potřeby dopravy.

Dále se zaměří na využití geotermální energie, která může hrát klíčovou roli v dekarbonizaci energetické infrastruktury, a na efektivní recyklaci stavebních materiálů, což je důležité pro snižování odpadu a zátěže na životní prostředí.

Pražský klimatický dialog zahrnuje celkem šest setkání, každé s intervalem čtyř měsíců. Další témata budou zahrnovat cirkulární ekonomiku, cyklistiku, automobilovou dopravu a parkování, energetiku a problematiku tepelného ostrova. Praha tímto způsobem nejen naplňuje svůj klimatický plán, ale také aktivně zapojuje odbornou i širší veřejnost do dialogu o udržitelnosti a ochraně klimatu.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto CAMP

Štítky klima, CAMP, výstavba, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Druhé setkání v rámci pražského klimatického dialogu se zaměří na dekarbonizaci staveb  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.