Univerzita Karlova v Praze rok po útoku na filozofické fakultě postupně zavádí různé druhy bezpečnostních opatření na fakultách, kolejích a v menzách. Vzniká například krizový a svolávací systém. Při nedávném cvičení na právnické fakultě se podle rektorky Mileny Králíčkové při předávání informací osvědčil. Některé budovy univerzity, zejména starší, se podle ní fyzicky zabezpečit, třeba instalací turniketů u vchodu, nedají. Přímo na filozofické fakultě se podle děkanky Evy Lehečkové chystají úpravy vrátnice.
Univerzita podle rektorky v prvních měsících po útoku připravila bezpečnostní plán. „Jsme ve fázi postupné implementace. Na různých fakultách jsme různě daleko," řekla Králíčková. Opatření se podle ní musí týkat nejen školních budov, ale také kolejí nebo menz. Jde o jejich fyzické zabezpečení, ale také cvičení a lepší předávání informací.
„Z pohledu fakult my skutečně máme velmi podrobné metodické návody, velmi podrobnou metodickou podporu bezpečnostního odboru univerzity, která se nakonec propisuje i do technických řešení, jako je třeba připravovaná úprava vrátnice na hlavní budově nebo nějaká další technická řešení podle analýzy naší budovy," uvedla děkanka Lehečková.
Fakulta sídlí v osmi budovách na různých místech v centru Prahy. Hlavní budova z roku 1929, kde před necelým rokem útočník připravil o život 14 lidí a dalších 25 zranil, stojí na náměstí Jana Palacha. Další jsou například v Hybernské ulici, v ulici Na Příkopech a v Celetné ulici, kde často původní domy pocházejí ze středověku a mnohé z nich jsou památkově chráněné.
Fyzická kontrola u vstupu do budov je podle Králíčkové možná zejména v novějších objektech, v nově budovaných se s ní i počítá. Starší objekty, například sídlo rektorátu v historickém Karolinu, kam navíc chodí velké množství cizích osob, podle Králíčkové ale třeba turnikety mít nemohou.
Velmi podstatné je, že součástí té připravenosti, jsou školení a nácviky," uvedla. Škola buduje také krizový a svolávací informační systém. „Má být připraven tak, aby v případě bezpečnostních incidentů poskytoval buď akutně potřebnou informaci, nebo informaci s nějakým odstupem, která se má dostat k co největší skupině studujících a zaměstnanců," vysvětlila.
Platforma pro jeho fungování je připravená. V současné době se nastavuje pro konkrétní fakulty, kterých je 17 včetně mimopražských a studuje na nich asi 50 tisíc lidí. Na univerzitě pracuje zhruba 11 tisíc zaměstnanců. Zavedení informačního systému na univerzitě podle Králíčkové vyjde na desítky milionů korun.
Nácvik předávání informací je podle Králíčkové také součástí pravidelných cvičení, například na právnické fakultě minulý týden. „Nácvik doručení informace se ve správný čas dostal 91 procentům všech kolegů a kolegyň, kam měl doputovat," dodala. Systém se podle Králíčkové zlepšuje s každým použitím.
Pro informování velkého množství lidí s časovým odstupem využila škola informační systém na konci listopadu, kdy policie řešila verbální incident v knihovně v sídle FF UK, řekla Králíčková. Podle policie muž na fakultě mluvil o střelbě. Nebyl ozbrojený ani nevlastnil zbrojní průkaz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.