Pražský magistrát převede na svoji firmu Pražská vodohospodářská společnost areál bývalé vodárny na Vinohradech, ve kterém vznikne osvětové centrum. Stavba centra s názvem Hydropolis zaměřeného na vodárenství by měla trvat dva roky a PVS do ní plánuje investovat 350 milionů korun. Dalších 150 milionů korun zaplatí společnost Pražské vodovody a kanalizace, ve které vlastní 51 procent francouzská Veolia a 49 procent hlavní město.
Centrum plánované v bývalé vodárenské budově z roku 1882 se podle schváleného dokumentu zaměří na širokou veřejnost s cílem představit hospodaření s vodou a jeho důležitost pro společnost. Stavba by podle náměstkyně primátora Jany Komrskové (Piráti) měla být dokončena v polovině roku 2026.
„Investiční náklady ve výši zhruba 350 milionů korun bez DPH umožní vznik jedinečného vodárenského osvětového centra, které bude sloužit široké veřejnosti. Projekt podtrhuje význam udržitelného hospodaření s vodními zdroji. Po rekonstrukci stávajícího historického areálu a dokončení projektu se mohou návštěvníci všech věkových skupin těšit na moderní vzdělávací a kulturní zážitek,“ uvedl v tiskové zprávě radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09).
Zrekonstruovány budou dva bývalé vodojemy. Jeden bude sloužit pro zřízení expozice a druhý se znovu zapojí do městského vodohospodářského systému. Expozice přibližující cyklus pohybu vody od podzemí do oblak vznikne i v sedmipatrové zrekonstruované vodárenské věži, na jejímž vrcholu bude vyhlídkové místo. V centru vznikne konferenční sál s kapacitou až 150 míst a kolem něj veřejné prostranství s lavičkami či občerstvením.
„U adaptace na probíhající klimatickou změnu je obzvlášť důležité, abychom široce pochopili hospodaření s vodou a dokázali to formou zkušeností předat žákům i veřejnosti. Hydropolis to formou herních a vodních prvků a expozicí moderních technologií úpravy a čištění vody zajistí,“ doplnila náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).
Bývalá vodárna je v majetku hlavního města, které ji své firmě prodá, ale formou navýšení jejího základního kapitálu, takže reálně nic platit nebude. Peníze na stavbu vezme PVS z fondu rozvojových investic, do kterého každoročně putuje část dividend z městského podílu v PVK.
Distribuci vody mají v metropoli na starosti PVK, vodovodní síť má firma do roku 2028 pronajatou od PVS. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se jediným vlastníkem firmy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.