Po stížnostech na průběh přijímacích zkoušek 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zváží od příštího roku zpřísnění podmínek. Její děkan Petr Widimský to uvedl v prohlášení na webu fakulty. Dosud mohli uchazeči při testu odejít na toaletu a zase se vrátit, což podle kritiků umožňovalo podvádění.
Do všech studijních programů 3. LF UK se na příští rok hlásí téměř 2900 uchazečů, proto se zkoušky konají v Kongresovém centru Praha. Testy z biologie, chemie a fyziky trvají tři hodiny. Letos je zájemci psali ve čtvrtek 13. června a týž den večer děkan dostal e-mailem stížnosti na průběh prvního kola přijímacích zkoušek od 14 lidí, ale jen část z nich podle něj byli uchazeči.
„Fakultě (stížnosti) vyčítaly skutečnost, že v průběhu prvního kola přijímacího řízení bylo umožněno uchazečům odcházet na WC a tím respektovat jejich fyziologické potřeby, a tedy i právo na důstojné zacházení," uvedl Widimský. Stěžovatelé podle něj předpokládali, že si uchazeči na WC vyhledávali správné odpovědi.
Dneska byly prijimacky na 3. LF v Praze a psalo mi už 15 lidí, že se podvádělo ve velkém.
— Olinium (@Olinium42) June 13, 2024
Píše se to vždy v kongresovém centru na metru Vyšehrad. Lidi měli u sebe mobily a mohlo se volně i ve skupinách chodit na záchody kolikrát kdo chtěl.
Tomu říkám zpackaná organizace. ????
Podle děkana ale nejsou stížnosti natolik konkrétní, aby bylo možné vyslovit podezření na podvod u konkrétního uchazeče. „Pedagogický dozor v posluchárnách zajišťovali akademičtí pracovníci v počtu pět až šest na posluchárnu. Jejich úkolem byla iniciální instrukce a následně dozor na průběh testů. Všichni vedoucí pedagogové poslucháren uvedli, že součástí úvodních informací byly pokyny, aby uchazeči vypnuli mobilní telefony a telefony i chytré hodinky uložili do zavazadel mimo pracovní prostor," uvedl děkan.
Odchody na toaletu byly podle něj možné za předpokladu, že uchazeč odevzdá rozepsaný test dozoru a eviduje se čas odchodu a příchodu do místnosti. „Žádný z vedoucích poslucháren neuvedl, že by odcházelo neobvyklé množství osob," dodal s tím, že stejný postup fakulta používá sedm let. Stěžovatele vyzval, aby v případě nepřijetí podali formální stížnosti.
Do pondělí 17. června pokračují zkoušky druhým kolem, hranice testu k postupu k ústnímu pohovoru byla podle fakulty stanovená stejně jako v předchozích dvou letech na 55 bodů. Na oboru Všeobecné lékařství jich postoupilo 696. „Konečné stanovisko ke stížnostem fakulta zaujme po skončení celého přijímacího řízení, tedy ve dnech 18. až 21. června 2024," píše se v prohlášení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.