středa 7. prosince 2022 Ambrož

Bezplatné kurzy pro děti i dospělé, jedlá zahrádka i promítání filmů. Spolek Hájovna nabízí pomoc rodinám v nouzi

Komunitní spolek Hájovna v pražských Košířích otevírá kurzy pro děti, jejichž rodiče by si kroužky nemohli dovolit. Nabízí kurzy a aktivity i pro dospělé, pro seniory nebo pro uprchlíky z Ukrajiny. V komunitním centru navíc roste jedlá zahrádka. Spolek pravidelně pořádá i odpoledne deskových her nebo promítání filmů.

Kroužky mají zatím volnou kapacitu

V letošním roce Hájovna dětem nabízí třeba kroužek parkouru, přípravu na příjímací zkoušky na střední školu nebo angličtinu. Kurzy jsou určené pro rodiče samoživitele, rodiny, které negativně zasáhla pandemie covidu-19 nebo jsou v jiné složité životní situaci. „Naše programy jsou velmi kvalitní, máme kvalitní lektory,“ uvádí pro Drbnu Markéta Fleglová ze spolku. „Vím, že v dnešní době jsou přípravky na střední školy strašně finančně náročné, a v kurzech zatím máme kapacitu volnou, takže budeme rádi, když se to mezi rodiče dostane a děti přihlásí,“ dodává.

Kromě kroužků pro děti a dospívající spolek pořádá také kurzy pro dospělé. Naučit se tu mohou například něco vyrábět nebo se dozvědět o finanční gramotnosti. „Loni na jaře jsme měli pro rodiče zahradnictví a zdravé vaření. Děti dnes mají různé diety a potravinové alergie a pro rodiče to může být finančně náročné. Máme tady ale skvělou nutriční poradkyni, která kurzy vede, a oni si tak mohli vyzkoušet různé finančně přijatelné možnosti vaření,“ popisuje Fleglová jeden z populárních kurzů.

Děti přichází zalévat záhony i stavět bunkr

Podle Fleglové si rodiče často myslí, že na kroužky nemají nárok, pokud nepobírají sociální dávky. Spolek je ale otevřený široké skupině obyvatel. „Lidé nemusí být na sociálním dnu, aby se kurzů mohli zúčastnit. Náklady na život jsou obzvlášť v Praze tak vysoké, že pro některé rodiny je těžké to zvládnout. Hlavně pro matky samoživitelky, nebo rodiny, kde je některý člen nemocný. Chodí sem třeba lidé, kteří si nemohou dovolit něco, co by potřebovali doma, nebo nemohou jet na výlet – nedostatek financí zkrátka trochu limituje kvalitu jejich života.“

Děti do Hájovny ale chodí i jen tak, i když žádný kroužek nemají. „Máme tady záhony, takže sem často chodí prarodiče s malými dětmi. Největší zábava je tady vodohospodářství, zalévání ze sudů a tak. Máme tu nádrž na dešťovku, snažíme se s vodou správně hospodařit a snažíme se to i učit děti. Děti si chodí hrát na písek, od sousedů jsme dostali trampolínu a pak tady máme slepičky, které jsou velký hit. Parta kluků si tu loni celý rok stavěla bunkr.“

Senioři si do Hájovny chodí cvičit paměť

Už od dubna fungují v centru také kurzy pro ukrajinské rodiny. „Loni jsme měli dva kurzy pro teenagery. To nám připadalo důležité, protože školáci možná mají docela dobrou šanci se dostat na základní školu, ale se středními školami je to velký problém. Proto jsme dělali kurz intenzivní jazykové přípravy,“ vysvětluje Fleglová. „Kurz češtiny jsme uspořádali i pro maminky, ten se okamžitě naplnil. Měli jsme jeden běh od dubna do května a druhý od června až do července. Teď máme pokročilou skupinu pro ty, co už chodili na jaře, a ještě otevíráme dva kurzy pro začátečníky a jeden pro teenagery. V mezičase tady máme i češtinu a hraní pro děti.“

Kromě toho se v Hájovně odehrává celá řada komunitních akcí. Senioři si mohou přijít potrénovat paměť nebo si zacvičit jógu, děti se schází na odpoledne plná deskových her.

Spolek převzal Hájovnu do správy v roce 2017. Nejprve vydal několik materiálů k historii Cibulky a odkazu Leopolda Leonharda Thuna von Hohenstein, který místo zvelebil. Během pandemie covidu-19 členové připravovali online program na webu Hájovny a na vrata věšeli různé venkovní hry pro děti. Cílem spolku je jak rozvoj komunitního života, tak ochrana a zachování přírodního parku Košíře-Motol.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto

Štítky společnost, vzdělání, komunitní centrum, Cibulka, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.