Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Úterý 7. února 2023  |  Svátek má Veronika

V Praze probíhá letní škola žurnalistiky. Studenti čerpají zkušenosti od špičkových novinářů

V pražské vile Grébovka byla tento týden zahájena mezinárodní letní škola Journey: Journalism Bootcamp pořádaná nadací Bakala Foundation. Studenti žurnalistiky z Česka a dalších 10 zemí si pod vedením těch nejzkušenějších novinářů vyzkouší, co doopravdy vyžaduje práce novináře. Mezi letošními hosty a lektory jsou renomovaní novináři z The New Yorker, CNN, The Washington Post či agentur Bloomberg nebo Associated Press.

Sedmý ročník Journey zahájil válečný zpravodaj Jon Lee Anderson

Letošní sedmý ročník Journey zahájil během slavnostního večera svým proslovem americký životopisec, investigativní reportér a válečný zpravodaj Jon Lee Anderson. „Celý svět se teď ocitá v temných časech, které jsme zažili za posledních 60 let několikrát. Dezinformace se šíří nejenom v zemích, kde bychom to čekali, čili v zemích, kde není svoboda, ale i v demokratickém západě. Břímě leží na bedrech nové generace novinářů, která musí své řemeslo odvádět poctivě a do světa vypouštět pravdivé informace a příběhy,“ uvedl reportér, který procestoval celý svět, byl přímým svědkem nespočtu válečných konfliktů a osobně se setkal a vyzpovídal řadu diktátorů na několika kontinentech.

Hlavní myšlenkou jeho přednášky nesoucí název Leave Your Baggage Behind byla apelace na budoucí novináře, aby se vždy co nejvíce přiblížili dané kultuře, ve které se nachází. Snažit se pochopit její mentalitu, nastudovat si historii země a znát souvislosti. Se studenty se pak podělil i o zákulisí přípravy příběhů jako The Devil They Know o Charlesovi Taylorovi, bývalém prezidentovi Libérie (často nazývaném „Řezník z Monrovie“), nebo Leaving Desire vyprávějící o zdevastovaném New Orleans po hurikánu Katrina v roce 2005.

Journey 2022 se účastní 22 studentů z 11 zemí světa. Kromě Česka a Slovenska jsou zastoupeny i země jako Ukrajina, Srbsko, USA, Velká Británie nebo Jihoafrická republika.

Studenti se naučí využívat techniku open source intelligence, umožňuje novinářům ověřovat informace z veřejně přístupných zdrojů

Dalším vzácným hostem letošního ročníku je také Brenna Smith, investigativní reportérka pro The Baltimore Banner a členka vítězného týmu Pulitzerovy ceny v roce 2022. Na jejím praktickém workshopu se účastníci naučili efektivně využívat techniku zvanou OSINT (neboli open source intelligence), jež novinářům umožňuje získávat a ověřovat informace z veřejně přístupných zdrojů a která se stává stále důležitější součástí moderní zpravodajské práce.

V rámci letní školy Journey vystoupí i další držitel Pulitzerovy ceny Adam Entous z amerického magazínu The New Yorker, nebo český novinář Tomáš Etzler. Lektoři při vedení seminářů, workshopů a praktických cvičení vysvětlují nejnovější metody a trendy mediální práce, největší přidanou hodnotou celého programu je ovšem zcela otevřené sdílení jejich osobních pracovních i životních zkušeností. Journey je pro účastníky zároveň příležitostí vybudovat si mezinárodní síť profesních kontaktů a vyzkoušet si, jaká oblast žurnalistiky je nejvíce zajímá pro jejich další kariéru.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva

Štítky žurnalistika, studenti, Journey: Journalism Bootcamp, Praha, Česko, The New Yorker, Bloomberg, Bakala Foundation, The Washington Post, Jon Lee Anderson, Havlíčkovy sady, Charles Taylor, Hurikán Katrina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.